AMED TIMES  -Fransa, bugün erken genel seçimlerin ilk turu için sandık başında.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde uğradığı hezimetin ardından ilan ettiği genel seçimlerin ikinci turu bir hafta sonra, 7 Temmuz Pazar günü yapılacak.

Aşırı sağın hiç olmadığı kadar iktidara yaklaştığı bu seçim tarihe geçebilir.

Marine Le Pen ve Jordan Bardella'nın partisi Ulusal Birlik (RN), Avrupa seçimlerindeki başarısından üç hafta sonra anketlerde yine açık ara önde gidiyor.

49 milyon seçmenin bulunduğu Fransa'da katılımın yüksek olması bekleniyor. Büyük şehirlerde sandıklar 20.00'de (TSİ 21.00) kapanıyor.

Bu iki turlu bir seçim ve Ulusal Meclis'in 577 sandalyesinin büyük bir kısmı ikinci tur oylamaya kadar belirlenmeyecek.

Seçim kampanyası sadece 20 gün sürdü, bu da göç, suç ve güvensizlik konularındaki mevcut vaatlerinin yanı sıra hayat pahalılığının üstesinden gelmek için vergi indirimleri taahhütlerini hızla geliştiren RN'nin yararına oldu.

Jordan Bardella RN'nin ilk başbakanı olmak istiyor ve partisi ilk turda onlarca seçim bölgesini kazanacağından emin.

Ancak Bardella, bu görevi sadece partisinin parlamentoda 289 sandalye alarak mutlak çoğunluğunu elde etmesi halinde üstleneceğini söylüyor.

Pazar akşamı ilk sonuçlar gelir gelmez RN muhaliflerinin Fransa genelinde ikinci tur mücadelesinde kimi destekleyeceklerine karar vermesi gerekecek.

İsrail Başbakanı: Ölüm tehditleri alıyorum İsrail Başbakanı: Ölüm tehditleri alıyorum

Anketler ikinci turda Ulusal Birlik'in (RN) karşısında aceleyle bir araya getirilmiş Yeni Halk Cephesi adlı sol ittifakın yarışacağını gösteriyor.

Ancak Ipsos adlı anket enstitüsünden Brice Teinturier'e göre, beklenen yüksek katılım nedeniyle yaklaşık 250 seçim bölgesinde üç tane partinin ikinci tura kalabileceğini işaret ediyor.

Kaynak: BBC Turçe