Türk televizyonlarının tecrübeli isimlerinden diyebileceğimiz Esra Dermancıoğlu, geçmişte oynadığı rollerle isminden söz ettirmektedir ve gelecekte yer alacağı projeler hayranları tarafından merakla beklenmektedir. Bu nedenle dizi izleyicilerinin sık sık Esra Dermancıoğlu hakkında arama yapması, kendisinin dizileri, filmleri, özel hayatı ve daha nicesi ile ilgili sorularla karşımıza çıkması elbette sürpriz değil.

Şu anda Hudutsuz Sevda isimli diziyle karşımıza çıkan Esra Dermancıoğlu, özellikle aile dizilerinin aranan oyuncularından birisidir. Kendisi anne, teyze, hala, yenge rollerini çok iyi bir şekilde oynayabilmektedir. Bu nedenle de Esra Dermancıoğlu'nun canlandırdığı karakterler dizilerin en tutulan karakterleri olurlar.

Biz de bu yazımızda Esra Dermancıoğlu kimdir sorusuna kendisinin kısa bir biyografisini çıkartarak cevap verecek ve kendisi hakkında merak ettiklerinizi yanıtlayacağız. İyi okumalar!

Esra Dermancıoğlu Kimdir?

Esra Dermancıoğlu ünlü bir televizyon dizisi ve film oyuncusudur. Kendisi geçtiğimiz 15 yıldır televizyonlarda en çok rastladığımız simalardan birisi konumundadır.

Son dönemde ekranların sevilen dizisi Hudutsuz Sevda'da oynamakta olan Esra Dermancıoğlu kimdir sorusuna kariyeri üstünden kısa bir yanıt vereceğiz. Detaylar geliyor...

Esra Dermancıoğlu dünyaya 7 Aralık 1968 tarihinde İstanbul'un Kadıköy ilçesinin Fenerbahçe semtinde geldi. Kendisinin kızlık ismi Esra Altınay.

Esra Dermancioğlu (1)

Sanatçı bir aileden gelen Esra Dermancıoğlu'nun anne tarafından dedesi, Cümbüş isimli Türk Sanat Müziği çalgısının mucidi Zeynel Abidin Cümbüş'tür, bu soyadı bizzat Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir.

Lise eğitimini Pierre Loti Lisesinde tamamlayan Esra Dermancıoğlu, daha sonra Franklin College İsviçre'de eğitim almış, Sanat Tarihi bölümünden mezun olmuştur. Esra Dermancıoğlu gençliği boyunca iyi bir eğitim almıştır.

Kariyerinin ilk yıllarında oyunculukla ilgilenmeyen Esra Dermancıoğlu, bu yıllarda daha çok küratörlük yapmış, Çiğdem Simavi gibi önemli isimlerle çalışma fırsatı bulmuştur. Ancak bu yıllarda oyunculuk ve ses eğitimleri de almıştır.

Esra Dermancıoğlu Oyunculuk Kariyeri

Oyunculuğa kırk yaşında, 2008 yılında Gülse Birsel'in daveti ile başlayan Esra Dermancıoğlu, döneminin ünlü dizisi Avrupa Yakası'nda yan bir rol alarak kendini göstermiştir.

Bu deneyimin ardından beğeni toplayan Esra Dermancıoğlu, ilk ciddi deneyimini Fatmagül'ün Suçu Ne isimli dizide yaşadı. Bu dizide Beren Saat tarafından canlandırılan Fatmagül karakterinin yengesi Mukaddes'i oynayan Esra Dermancıoğlu, yenge rolü ile dizinin en ciddi övgü alan oyuncularından oldu.

Esra Dermancıoğlu ilk başrol oyunculuğu deneyimini 2013 yılında Doksanlar dizisiyle yaşadı. Bu dizide de başarıya ulaşması sayesinde kısa süre içinde aranan başrol oyuncularından biri haline geldi.

Esra Dermancioğlu (2)

2018 yılından bu yana kariyerinin en iyi yıllarını yaşamakta olan Esra Dermancıoğlu, toplamda beş sinema filminde de rol almış, ancak sonrasında odağını televizyona vermiştir.

Esra Dermancıoğlu Dizileri

Esra Dermancıoğlu televizyon kariyerine 2008 yılında adım atmış, ilk yardımcı oyunculuk tecrübesini 2010 yılında, ilk başrol oyunculuğu tecrübesini 2013 yılında yaşamıştır. 

Kendisinin yer aldığı dizilerin tam listesi:

Yıl

Dizi

2008

Sen Harikasın

Avrupa Yakası

2010-2012

Fatmagül'ün Suçu Ne?

2012

Küçük Hesaplar

2013

Galip Derviş

2013-2014

Doksanlar

2014

Ulan İstanbul

Sil Baştan

2015

Serçe Sarayı

2015-2016

Muhteşem Yüzyıl Kösem

2016-2018

Kırgın Çiçekler

2018

Şahin Tepesi

2019-2021

Bir Zamanlar Çukurova

2021-2022

Kaderimin Oyunu

2022-2023

Bir Küçük Gün Işığı

2023-2024

Hudutsuz Sevda

Esra Dermancıoğlu Filmleri

Esra Dermancıoğlu birkaç uzun metraj filmde yer alsa da kendisinin odağı daha çok televizyon oyunculuğudur. Tiyatro dünyasından değil de bizzat sanat tarihçiliğinden geliyor olmasının bu durumda payı olabilir.

Esra Dermancioğlu (4)

Esra Dermancıoğlu filmleri listesi şu şekilde:

Yıl

Yapım

2010

Moral Bozukluğu

2014

Kadın İşi: Banka Soygunu

2015

Hayalet Dayı

Merdiven Baba

2017

Ayla

Esra Dermancıoğlu Evlilikleri

Esra Dermancıoğlu tam üç evlilik yapmış bir isimdir. Kendisinin özel hayatına göz atanlar bu bilgiye ilk olarak şaşırmakta, nitekim Esra Dermancıoğlu özel hayatını açıktan yaşayan bir insan değil.

Esra Dermancıoğlu'nun bilinen tek eşi Mehmet Dermancıoğlu. Ne zaman evlendikleri bilinmeyen çift 2010 yılında boşanmıştır. Çiftin bu evlilikten Refia isimli bir kızları olmuştur.

Esra Dermancioğlu (3)

Geçmişte verdiği bir röportajda Esra Dermancıoğlu eşi tarafından aldatıldığını söylemişti. Ünlü oyuncu, "Biz bir seyahate gideceğiz. O gece misafirlerimiz gitti, berjerde oturuyoruz. 'Sen beni aldatıyor musun?' dedim. 'Evet' dedi. Sonra konuştuk, çok da konuştuk. Ardından da boşandık. Şimdi çok tatlıyız. Benim kızımın babası çok da şeker bir adam ama yani sıkılmış..." ifadelerini kullanmıştı.

Sık Sorulan Sorular

Esra Dermancıoğlu'nun hayatından ve kariyerinden kısaca bahsettik. Şimdi gelelim en sık sorduğunuz soruların cevaplarına...

Esra Dermancıoğlu Kaç Yaşında?

Esra Dermancıoğlu kimdir sorusunun en önemli parçalarından biri kendisinin kaç yaşında olduğu.

Bartu Küçükçağlayan Eşi Kim? Merve Özgüle Kimdir? Kaç Yaşında? İşte Detaylar… Bartu Küçükçağlayan Eşi Kim? Merve Özgüle Kimdir? Kaç Yaşında? İşte Detaylar…

Dünyaya 1968 yılında gelen Esra Dermancıoğlu şu anda 55 yaşında. Kendisi 7 Aralık tarihinde 56 yaşına girecek ve 60 yaş bariyerine bir adım daha yaklaşacak.

Esra Dermancıoğlu Aslen Nereli?

Esra Dermancıoğlu'nun anne ve babası da İstanbul'da doğmuş büyümüşlerdir. Esra Dermancıoğlu'nun dedesi Cumhuriyet'in kuruluş yıllarının en önemli sanatçılarından Zeynel Abidin Cümbüş.

Esra Dermancıoğlu Cannes Hakkında Ne Söyledi?

Esra Dermancıoğlu kimdir sorusunu soranlar, kendisinin Cannes Film Festivali hakkındaki sözleriyle de karşılaşıyor.

Bir ay kadar önce Cannes Film Festivali'ne giden oyuncuları eleştiren Esra Dermancıoğlu, bu oyuncular hakkında “Utandım. Orada onlar değil, ben olmalıydım. Keşke çıplak yürüyüşler yerine iki kelime laf edebilecek insanlar gitseydi. Ben utandım.” kelimelerini kullanmıştı