Erkeklerde ve kadınlarda en çok görülen kanser türü hangisidir? Erkeklerde ve kadınlarda en çok görülen kanser türü hangisidir?

AMED TIMES -Tüberküloz, ‘Mycobacterium Tuberculosis’ olarak adlandırılan bakterinin dışarıdan vücuda girmesiyle ortaya çıkıyor. Asıl olarak solunum yollarından bulaşan bu bakteri, önce kişinin akciğerlerine yayılıyor. Ardından da akciğerlerde iltihap gelişimine neden olarak tüm vücudu kısa sürede sarıyor.

Hastalık son yıllarda en çok İngiltere'de görülüyor. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı’na göre tüberküloz vakaları geçen yıl artışa geçti. 2022'de 4 bin 380 olan vaka sayısı, 2023'te 4 bin 850'ye yükseldi. Son olarak dünya çapında da 7,5 milyon kişiye tüberküloz teşhisi konulduğu açıklandı. Bu şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sayı oldu.

 

Tüberküloza yakalanmak artık daha kolay

Yeni bir çalışma ise vereme yakalanmanın bir zamanlar düşünülenden daha kolay olabileceğini ortaya koydu. Hollandalı bilim insanları, artık hastalığın hiçbir belirtisini göstermeyenlerin bile enfeksiyonu başkalarına bulaştırabileceğine açıkladı.  

Uzmanlar şimdiye kadar tüberkülozun öksürme, gülme, konuşma ya da hapşırma yoluyla bulaştığını düşünüyordu. Ancak yeni araştırma, öldürücü hastalığın testi pozitif çıkan beş kişiden dördünün, daha önce tüberkülozun önemli bir belirtisi olduğu düşünülen öksürükten şikayetçi olmadığını ortaya çıkardı.

Nefes almak bile artık hastalığı bulaştırabilir

Hollandalı ve Güney Afrikalı bilim insanlarından oluşan ekip, tüberküloz enfeksiyonlarına neden olan Mycobacterium Tuberculosis bakterisinin düşük konsantrasyonlarını bile tespit edebilen yeni bir test yöntemi geliştirdi.

Bilim insanları, Cape Town'daki toplum kliniklerini ziyaret eden 100'den fazla hastadan alınan örneklerin yanı sıra, toplum temelli özel bir tüberküloz aerobiyoloji laboratuvarında toplanan aerosol örneklerini analiz ettiler.

Araştırmacılar, balgam testi negatif çıkanlar da dahil olmak üzere tüberküloz olduğundan şüphelenilen kişilerin yüzde 90'ının nefesinde tüberküloz olduğunu buldu. Bu da insanların enfeksiyonu taşıyan ancak herhangi bir belirgin belirti göstermeyen birinin yanında nefes alarak enfeksiyonu kapabilecekleri anlamına geliyor.

Tüberkülozdan korunmak için neler yapılmalı?

Tüberküloz hastalığından korunmanın en etkili yolu bulaştırıcı hastalara hızla tanı konulup uygun tedavinin başlanması… Kişisel korunmada yıllardan beri bilinen yöntem ise BCG aşısı... BCG aşısı kişilerde gelişecek hastalığı engellemekten çok tüberkülozun ağır seyreden ve ölümcül olabilen formlarına karşı koruma sağlıyor. Ülkemizde BCG aşısı hayat boyu sadece bir kez uygulanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi