Emel Mathlouthi ya da Emel Meslusi olarak bilinen kadın sanatçı, aslen Tunus’ludur. 11 Ocak 1982’de Tunus’ta dünyaya gelen Emel Mathlouthi, şarkılarını yazıp seslendirirken dünyayı etkileyen çeşitli gündemleri ele alıyor.

Dünya çapında bilinirliğe sahip olan Emel Mathlouthi, ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede konser vermiş, eserlerini seslendirmiştir.  

Özellikle “Naci en Palastine” şarkısıyla dünyada yankı uyandıran Emel Mathlouthi kimdir sorusunu yanıtlayalım.

Emel Mathlouthi Kimdir?

Emel Mathlouthi , geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da Newroz etkinlikleri kapsamında konser verdi. Etkileyici sesiyle dinleyenleri büyüleyen Emel Mathlouthi kimdir merak edildi. Bu soruyu sizler için yanıtladık.

Emel Mathlouthi olarak da bilinen Emel Meslusi, 11 Ocak 1982'de Tunus'ta dünyaya geldi. 10 yaşındayken müziğe ilgi duyan Emel Mathlouthi ilk bestesini de aynı yaşta yaptı. 15 yaşında güçlü vokal yeteneklerini keşfetti ve 90'ların pop yıldızlarından ilham aldı.

19 yaşında ağır metal ve gotik müziğe ilgi duymaya başladı. Bu müzikten aldığı ilhamla Tunus Üniversitesi’nde ilk metal grubunu kurdu.

Emel Mathlouthi Kimdir 6

Birkaç yıl sonra Joan Baez'in fikirlerinden ve sesinden derinden etkilenmeye başladı. Grubunu bırakıp fırsatsızlıktan ve halkın ilgisizliğinden duyduğu hayal kırıklığıyla "Ya Tounes Ya Meskina” (Zavallı Tunus) gibi politik şarkılar yazmaya başladı.

2006 yılında, Prix RMC Moyen-Orient Musique yarışmasına katıldı ve finale kaldı. Emel Mathlouthi, 2008 yılında Tunus hükümetinin şarkılarını radyo ve televizyondan yasaklaması üzerine Paris'e taşınmaya karar verdi. Hükümet şarkılarını yasaklamış olsa da Tunus'ta canlı performanslarının kayıtları internette dolaşmaya devam etti.

2010 Arap Baharı sırasında Tunus'ta "Kelmti Horra" şarkısını söyledi. Sanatçı bu şarkıyı, 2015 Nobel Barış Ödülü töreninde de seslendirdikten sonra o zamanki protestoların bir marşı haline geldi.

Emel Mathlouthi Şarkıları

Emel Mathlouthi kimdir kısaca bahsettik. Peki, Emel Mathlouthi şarkıları hangileri?

Şarkıcının birçok sözünü yazdığı ve seslendirdiği şarkısı var. Bunlar arasından en çok ses getiren şarkılarından bahsedelim.

  • Holm
  • Kelmti horra
  • Ya Tounes ya Meskine
  • Naci En Palestine

Bu şarkılar gibi birçok şarkısı bulunan Emel Mathlouthi, dünya çapında protestan bir sanatçı olarak anılıyor. Bunun sebebi ise dünya gündemine kayıtsız kalmayışı. Sanatçı, mağdur olan ülke halklarının sesi olmak için çabalıyor. 

Emel Mathlouthi Kimdir 5

Naci en Palestina: Filistinliler için hüzünlü bir ağıt

Fransa'da yaşayan Tunuslu Emel Mathlouthi’nin, vatanlarından mahrum Filistinliler için söylediği bir ağıt Naci en Palestina. Şarkının aslının genellikle İspanyol özgürlük şarkısı olan "Naci en Alamos"dan geldiği düşünülüyor. Ancak şarkının esas bestesi, Yunan çingenelerinden geliyor.

Emel Mathlouthi Naci en Palestina şarkısının sözlerini öğrenmeden önce de insanı bir hüzün sarıyor. Çünkü yalnızca müziğe odaklanarak bile vatanından uzak kalmış insanların hüzünlü ağıtlarını hissedebiliyorsunuz. 

Şarkının profesyonel kaydı da dahil olmak üzere çok sayıda seslendirmesi var. Ancak bir konser sırasında söylendiği yalın hali çok daha hisli. 

Naci en Palestine şarkı sözlerinin Türkçe versiyonu şu şekildedir:

“adsız yerlerden geldim
toprağım yok
ana vatanım yok
ateşler yakıyorum parmaklarımda
sana şarkılar söylüyorum kalbimle
yürek telim gönül yakıyor
Filistin’de doğdum
yerim yok
toprağım yok
yurdum yok
Filistin’de doğdum.”

Emel Mathlouthi Holm şarkısı ne anlatıyor?

Emel Mathlouthi kimdir araştıran birçok müziksever, en çok dinlenen şarkısı Holm ne anlatıyor merak ediyor.

Emel Mathlouthi Kimdir 3

Emel Mathlouthi Holm şarkısı birçok müzik platformunda en çok dinlenen şarkılar listelerinde yer almıştı. Sanatçı Holm şarkısını pandemi döneminde yazmış. Emel Mathlouthi, şarkının bu nedenle çok sevilip ortak bir dil oluşturduğunu düşünüyor.

Emel Mathlouthi Holm şarkısında o dönemda insanların yaşadığı zorluklarla mücadele etmesinden esinlenmiş. Ona göre Holm, olumsuzluklardan kurtulup daha iyi bir dünya kurabilmeyi anlatıyor.

Emel Mathlouthi Türkiye’de!

Nevruz'da sahne almak için Türkiye'ye gelen Emel Mathlouthi, Kürt müziğinin ilgisini çektiğini söyledi. Bu nedenle ritim, renk ve kültür şöleninin bir parçası olmak istediğinden bahsetti.

Birkaç muhabirle röportaj yapan Tunuslu müzisyen, Türk halkına minnettarlığını dile getirdi. “Buraya her geldiğimde çok hoş karşılanıyorum. Sosyal medyada yoğun bir şekilde gösteriliyor. İnsanlar burada müziğimden çok hoşlanıyor. Bu da bana en büyük desteği sağlıyor. Buraya gelip konser verdiğimde çok mutlu oluyorum. Bu nedenle, Türk halkına bu kadar cömert davrandıkları ve çok iyi kulaklara sahip oldukları için minnettarlığımı sunmak istiyorum.”

Emel Mathlouthi, şarkılarını seslendirmeden önce yeni albümündeki bir şarkı olan Holm şarkısı için Diyarbakır’da bir klip çekti.

Demir Kubbe Nedir, Nasıl Çalışır? Füzeleri Nasıl Engelliyor? Demir Kubbe Nedir, Nasıl Çalışır? Füzeleri Nasıl Engelliyor?

Mathlouthi, yeni şarkı klibi için Diyarbakır’ı seçti

Mathlouthi, Nevruz kutlamaları için Diyarbakır'a geldi. Sanatçı, Sur'daki tarihi Deva Hamamı'nda klip çekti. Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde överek bahsettiği 500 yıllık Deva Hamamı defineciler tarafından talan edilmişti. Konu gündeme geldiğinde tarihi hamamın korunması ve restorasyonu kararlaştırıldı.

Emel Mathlouthi Kimdir 2

Sanatçı’nın Deva Hamamı’nda klip çekmesi sosyal medyada da ilgi gördü. Emel Mathlouthi’nin Diyarbakır’a gelmesi halk tarafından da ilgiyle karşılandı. Sanatçının burada bir klip çekmesi ve Nevruz’u kutlama amacıyla konser vermesi çeşitli Instagram ve Twitter hesaplarından paylaşıldı.

Sık Sorulan Sorular

Emel Mathlouthi kimdir sorusuna derlediğimiz yazıda cevap verdik. Sanatçının ses getiren şarkılarını birlikte inceledik. Şimdi gelelim sık sorulan sorulara.

Emel Mathlouthi kimdir?

1982 yılında Tunus'ta doğan Emel Mathlouthi, çocukken müziğe ilgi duydu. Arap baharı ve Filistin olaylarına karşı şarkılar yazıp seslendirdi. Tunus’ta şarkıları yasaklanan sanatçı, şu anda Fransa’da yaşamaktadır.

Emel Mathlouthi nereli?

Emel Mathlouthi aslen Tunus’ludur. 1982 yılında Tunus’ta doğan sanatçı, yıllar sonra protesto içerikli şarkılar yapması sebebiyle şarkıları Tunus’ta yasaklandı. Bu nedenle Fransa’ya taşındı.

Emel Mathlouthi kaç dil biliyor?

Tunuslu şarkıcı beş dil konuşabiliyor ve bu dillerde şarkı söylemekten keyif aldığını belirtiyor.

Filistin’de doğdum şarkısını kim söylüyor?

Orijinal adı Naci en Palestina olan Filistin’de doğdum şarkısını Emel Mathiouthi söylemektedir.

Editör: Esra Editor