AMED TİMES - Dicle'nin kıyısında stratejik konumu ve tarihsel önemiyle bilinen Eğil ilçesinde, Eğil ve Dicle Nehri Çevre Düzenleme Projesi'nin lansmanı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı'nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği, Eğil Kaymakamlığı ve Eğil Belediyesi iş birliğiyle yürütülmekte olup, lansman Eğil Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlendi.

A W161805 04

Eğil'in turizm potansiyelini ve kültürel mirasını artırmayı amaçlayan projede, bölgenin doğal güzellikleri üç farklı rota üzerinde ziyaretçilere sunulacak. Proje, farklı manzara seyir terasları, sosyal alanlar ve kıyı gezi güzergahları gibi unsurları içeriyor ve ilçenin turizm açısından değerinin artırılması hedefleniyor.

Lansman töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Eğil'in Diyarbakır'ın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olduğunu vurguladı. Ayrıca, projenin hayata geçirilmesi için ilçe yöneticilerinin gösterdiği çabaya değindi ve bölgenin tarihî ve kültürel zenginliklerinin tanıtımına önem verdiklerini belirtti.

Yazgı, "Biz, Diyarbakır'ın önemli bir kültür ve turizm merkezi olan Eğil'in inanç turizmi, kültür turizmi ve sevginin hakim olduğu atmosferini tanıtmak için buradayız. Bu projenin gerçekleşmesi için büyük gayret sarf eden ilçe yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Eğil'in kültürel ve tarihi mirasına sahip çıkmak ve doğru bir şekilde tanıtmak için çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kültür varlıklarının ihya edilmesi yönündeki talimatlarıyla birlikte büyük bir gayret içerisindeyiz" şeklinde konuştu.

Ayrıca, Yazgı, bazı sivil toplum kuruluşlarının projeyi engellemek için yurt dışında şikayette bulunduğunu dile getirdi ancak devlet olarak belediyelerle iş birliği yaparak doğru adımlar attıklarını belirtti.

Diyarbakır’da muhtarlık kavgasında 4 kişi yaralandı Diyarbakır’da muhtarlık kavgasında 4 kişi yaralandı

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su da projenin kentin turizmine büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Su, Diyarbakır'ın tarihi eserlerinin tanıtımının ve değerlendirilmesinin önemine dikkat çekti ve Eğil ve Dicle Nehri Çevre Düzenleme Projesi'nin bu kapsamda önemli bir adım olduğunu belirtti.

Törenin sonunda, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Vali Ali İhsan Su, Eğil Kaymakamı Volkan Hülür, Proje Mimarı Doç. Dr. Gülçin Kahraman ve beraberindeki heyet, Eğil Barajı kenarında incelemelerde bulundu.

Kaynak: İHA