TasteAtlas'ın dünyanın en iyi yemekleri listesinde, dünyanın birçok yerinden ve birçok ülkesinden yöresel diyebileceğimiz yemekler bulunuyor. Bu yemekler lezzetleri baz alınarak listelenirken, içerikleriyle birlikte yayınlanıyor. Her ülkeden ve neredeyse her coğrafyadan kendine özgü yemekler bulunan TasteAtlas’ın Dünyanın En iyi Yemek Listesi’nde Türkiye’nin farklı bölgelerinden lezzetler de var.

Türkiye’den seçilen lezzetlerden ağırlıklı olarak kebap bulunuyor. Bu durum bizleri şaşırtmadı elbette. Ancak farklı lezzetlerimiz de TasteAtlas Dünyanın En Güzel Yemekleri arasında.

Toplamda 8 Türk Yemeği bulunan bu listede, Cağ Kebabı, İskender Kebap, Mantı, Döner Kebap, Adana Kebap, Mercimek Çorbası, Hünkar Beğendi ve son olarak Tombik Döner var. 

Dünya’nın İyi 10 Yemeği 

Dünyanın en lezzetli yemekleri listesinin tümüne göz atamayız elbette. Ancak listede yer alan Dünyanın en lezzetli 10 yemeğine bakalım.

Dünyanın en lezzetli yemekleri arasında hangi ülkelerden lezzetler var? İşte dünyanın en lezzetli yemekleri…

1. Picanha (Brezilya)

Dünyanın En Iyi Yemekleri (9)

Bu yemeğin adı İspanyolca'da "burun" anlamına gelen "picaña" kelimesinin kökeninden türemiştir. Güney Amerika'da sığırın arka bacağından alınan bu özel kesim et, yaygın olarak tüketiliyor. Arjantin ve Brezilya gibi ülkelerde, Picanha genellikle ızgara veya rotisserie (çevirme) olarak pişiriliyor.

2. Roti Canai (Malezya)

Dünyanın En Iyi Yemekleri12

Malezya'da yapılan Roti Canai, yoğurulduktan sonra uzun süre dinlenmeye bırakılır. Daha sonra en ince hale getirilene kadar sac üzerinde döndürülür. Güneydoğu Asya'daki birçok ülkede, özellikle Brunei, Endonezya, Malezya, Singapur ve Tayland gibi ülkelerde tüketilen bir yiyecektir.

Diyarbakır’da Eş başkanlara tebrik ziyaretleri sürüyor Diyarbakır’da Eş başkanlara tebrik ziyaretleri sürüyor

3. Phat Kaphrao (Tayland)

Dünyanın En Iyi Yemekleri4

Phat Kaphrao, tavuk, balık, karides veya kırmızı et gibi farklı çeşitlerden yapılabilir. Yemek, bu ana malzemelerin yanı sıra sarımsak, şeker, misket limonu, acı biber, taze fesleğen ile lezzetlendiriliyor.

4. Pizza Napoletana (İtalya)

Dünyanın En Iyi Yemekleri10

Napoli kökenli pizza, domates ve mozarelladan oluşur. Malzemelerin Napoli bölgesinden olması önemlidir. UNESCO, Napoliten pizzayı somut olmayan kültür mirası olarak ilan etmiştir. Bizce de çok haklı!

5. Guotie (Çin)

Dünyanın En Iyi Yemekleri9

Guotie olarak da bilinen Çin Jiaozi Böreği, tavada kızartılmış bir börek türüdür. Genellikle kıyılmış domuz eti, Çin lahanası, yeşil soğan, zencefil, pirinç şarabı ve susam yağı ile doldurulur. Pek tercih etmeyiz gibi…

6. Khao Soi (Tayland)

Dünyanın En Iyi Yemekleri11

Khao soi, genellikle domuz eti, karides veya tavuktan yapılır. Hindistan cevizi sütü, köri sosu, haşlanmış pirinç eriştesi, yumurta ve taze otlar bu lezzetli ve doyurucu yemeğin ana malzemeleridir.

7. Butter Garlic Naan (Hindistan)

Dünyanın En Iyi Yemekleri7

Hint mutfağının vazgeçilmezi olan sarımsaklı ve maydanozlu çok lezzetli bir Hint ekmeğidir. Eğer Sosyal medyada yemek sayfalarını takip ediyorsanız bu lezzeti mutlaka görmüşsünüzdür.

8. Tangbao (Çin)

Dünyanın En Iyi Yemekleri8

Tangbao, Çin'de buharda pişirilmiş içi su dolu birçok mantıyı ifade eder. Menşeine bağlı olarak, mantılar genellikle bir dolgunun etrafına sarılır, bükülür ve üst kısmı kapatılır ve ardından buharda pişirilir.

9. Shashlik (Rusya)

Dünyanın En Iyi Yemekleri5

Shashlik, şiş ve ızgara küp etlerden oluşur. Türkçe kökenli bir sözcük olan "şiş", bir kebaba benzer.

10. Phanaeng Curry (Tayland)

Dünyanın En Iyi Yemekleri6

Bu yemek, Hindistan cevizi sütü, panang köri ezmesi, makrut misket limonu yaprakları, balık sosu ve hurma şekeri ile pişirilmiş etlerden oluşur. Phanaeng körisinde kullanılan et genellikle sığır eti, tavuk, ördek veya domuz etidir. Ve bu yemek geleneksel olarak herhangi bir sebze içermez.

TasteAtlas verilerine göre Dünyanın En İyi Yemekleri arasında ilk 10’a giren yemeklere göz gezdirdik. Peki bu listede Türk Yemekleri hangi sıralarda yer alıyor? 

Dünyanın en lezzetli yemekleri listesinde Cağ Kebabı 20. sırada!

20. Sırada bulunan listedeki ilk yemeklerimizden biri olan yemek: Cağ Kebabı.

Türk mutfağında, kuzu veya oğlak etinden yapılan bir kebap türüdür. Erzurum'un Oltu ilçesinde, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişeye yerleştirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle yapılan cağ kebabı gelenekseldir. Cağ adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır.

Dünyanın En Iyi Yemekleri 3

37. Sırada ise İskender Kebap bulunuyor. İskender, Bursa yöresinin en ünlü kebaplarından biridir. İskender’in temel malzemesi dönerdir. Ancak üstündeki tereyağ, domates sosu, yanındaki yoğurt ve altına yerleştirilen yağlı pide parçaları İskender’e lezzet katar.

38. Sırada yer alan Mantı ise biraz ironik aslında. Türkiye plaka kodu ile 38 olan Kayseri, yöresel yemeğinin 38. sırada yer alması bizleri gülümsetti.

60. Sırada Döner Kebap var. Döner, içyağı ve yöresel baharatlarla iyice pişirilmiş dövülmüş et parçalarının odun ateşi karşısında dik bir şekilde asılmasıyla yapılır. Tüm dünyada ünlü olan Döner Kebap biraz arka sıralarda kalmış…

Dünyanın en lezzetli yemekleri listesinde Adana Kebap 70. sırada yer almış!

Bir diğer kebap olan Adana Kebap ise 70. sırada yer aldı. Türk mutfağında Adana kebabı, satıra benzeyen "zırh" adı verilen bir bıçak ile elde kıyılan parça etten yapılan kebap veya şiş köfte türüdür. Adana kebabını diğer kebaplardan ayıran en önemli özellik kullanılan etidir. Bu lezzetli yemeğin 70. sırada yer alması dikkat çekiyor!

Yemek kültürümüzün vazgeçilmezi olan Mercimek Çorbası, 72. sıradan yerini aldı. Bir mercimek çorbası, ana malzemesi mercimek olan bir çorbadır.  Kahverengi, kırmızı, sarı, yeşil veya siyah mercimek olabilir ve kabuklu veya kabuksuz olabilir. Kabuğundan ayrılmış sarı ve kırmızı mercimekler piştikten sonra parçalanarak koyu bir çorba haline geliyor.

Dünyanın En Iyi Yemekleri 2

Tarihimizde eskilere dayanan bir yemek: Hünkar Beğendi, 77.  Sırada yer aldı. Beğendi olarak da bilinen Hünkâr Beğendi, Osmanlı mutfağına özgü bir yemektir. Tütsülenmiş, baharatlı patlıcanla yapılır, ızgaraya alınır ve sonra püre haline getirilir ve süt, eritilmiş tereyağ ve kavrulmuş un ile karıştırılır. Kuzu eti karışımın üzerine yerleştirilir ve servis edilir. Ülkemizde de çok sevilir.

Ve son olarak 89. Sırada Tombik Döner bizi karşılıyor. Tombik döner ekmeği özel olarak hazırlanır ve porsiyonlanır. Tombik döner, ekmek üzerine et döneri ve isteğe göre çeşitli yeşillikler konarak servis edilir. Dürüm dönerden farkı, birinde etin dürüme sarılması diğerinde ise tombik ekmeğin içine konmasıdır. Bir fast Food türüdür denebilir.

Dünyaca takip edilen TasteAtlas’ın Dünyanın En İyi 100 Yemeği arasına giren 8 Türk yemeğiyle gurur duyuyoruz. Bundan sonraki listelerde daha fazla Türk yemeği görmeyi umuyoruz. Siz bu listeyi nasıl buldunuz?

Editör: Esra Editor