AMED TIMES - Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD), dün akşam saatlerinde Kayapınar ve Sur ilçelerindeki Starbucks ve Burger King şubelerine düzenlenen saldırılara yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

DOGÜNKAD, Diyarbakır'da yaşanan son olaylara ilişkin bir açıklama yayınladı. Kentin huzurunu bozmak için harekete geçen grupları kınayan dernek, özellikle özel işletmelere yönelik yapılan saldırıları protesto etti. İsrail karşıtı gerekçelerle gerçekleştirilen bu baskınların, halk üzerinde korku ve endişe yarattığını vurguladı.

Diyarbakır'ın kanalizasyonlarına robotlar indi Diyarbakır'ın kanalizasyonlarına robotlar indi

Açıklamada, bu tür eylemlerin ifade özgürlüğüyle izah edilemeyeceği ve başkalarının özgürlüklerini kısıtladığı belirtildi. Diyarbakır'da yaşanan orman yangınlarının ve can kayıplarının gölgesinde, toplumun bir araya gelme alanlarının bile güvenli olmadığının altı çizildi.

Dernek, bu tür eylemleri yasa dışı ve toplum sağlığı açısından ciddi tehlike olarak nitelendirirken, yetkililerden önleyici tedbirler alınması çağrısında bulundu. Şiddet içeren olayların önlenmesi ve toplumsal barışın korunması için herkesi sağduyulu davranmaya çağırdı.

Kaynak: AMED TIMES