AMED TIMES - Diyarbakırspor, bugün 56. yaşını kutluyor. 24 Haziran 1968 yılında kurulan kulüp, yıllar boyunca hem amatör hem de profesyonel liglerde şehrini başarıyla temsil etti.

Diyarbakırspor, 1968 yılında bir grup spor aşığı tarafından kuruldu. Kuruluş amacı, bölgedeki gençlerin sporla buluşmasını sağlamak ve Diyarbakır’ın spor potansiyelini ülke çapında tanıtmaktı. İlk yıllarda amatör liglerde mücadele eden kulüp, kısa sürede profesyonel liglere yükselme başarısını gösterdi. 1977 yılında 1. Lig’e (şimdiki Süper Lig) çıkan Diyarbakırspor, burada uzun yıllar mücadele etti.

Kylian Mbappe Real Madrid'de Kylian Mbappe Real Madrid'de

Unutulmaz anılar ve başarılar

Diyarbakırspor'un tarihine damga vuran birçok başarı bulunuyor. 1986-87 sezonunda 1. Lig’de elde edilen 6. sıra, kulübün en büyük başarısı olarak kayıtlara geçti. Bu dönemde Diyarbakır Atatürk Stadyumu'nda oynanan maçlar, şehrin spor tutkunları tarafından büyük ilgi gördü.

Zor günler ve yeniden doğuş

Ancak her kulüp gibi Diyarbakırspor da zor günler geçirdi. 2010'lu yılların başında yaşanan ekonomik sıkıntılar ve yönetim sorunları, kulübü alt liglere düşürdü. Fakat Diyarbakırspor, her zaman ayağa kalkmayı bildi. Son yıllarda yapılan yatırımlar ve altyapıya verilen önemle birlikte, kulüp yeniden ayağa kalkma sürecine girdi. Bugün, Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden Diyarbakırspor, yeniden eski günlerine dönme hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: AMED TIMES