AMED TIMES - 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerine kısa bir süre kalırken Diyarbakır’da sonucu en çok merak edilen ilçe ise Çermik oldu. Yerel seçimlerde 9 partinin yarıştığı Çermik’te seçimin 5 parti arasında olacağı ifade ediliyor.

DEM Parti'den Berat Can ve Sultan Taşkıran, mevcut belediye başkanı olan AK Parti'den Şehmus Karahmehmetoğlu, CHP'den Nurettin Akdağ, Yeniden Refah Partisi'nden Murat Akdağ ve HÜDA PAR'dan ise Seyfettin Yiğit, ilçede kıyasıya bir rekabete girmiş durumda.

Seçim öncesi yapılan son ankete göre, DEM Parti adayı Berat Can'ın önde olduğu ve ikinci sırayı ise CHP’den Nurettin Akdağ’ın aldığı görüldü. Fakat anketin büyük kısmının ilçe merkezinde yapılması sonrası köylerin vereceği karar ilçenin seçim sonuçlarını belirleyecek.

Diyarbakır'da acı kaza: Elektrik işçisi hayatını kaybetti Diyarbakır'da acı kaza: Elektrik işçisi hayatını kaybetti

Ayrıca, dikkat çeken bir detay ise CHP ve AK Parti adaylarının akraba olmaları. Bu durum, seçim yarışının dinamiklerini daha da karmaşık hale getirirken ilçedeki rekabeti de gözler önüne seriyor.

Çıkan adaylar ilçenin siyasi yapısını değiştirebilir

Son güne kadar kararsız olduklarını belirten bazı vatandaşlar ise yaptıkları açıklamada,  “Adayların seçim stratejileri, halkın beklentileri ve ilçenin genel siyasi atmosferi seçim sonuçlarını belirleyecek. Örneğin Öğretmen olan Murat Akdağ’ın Yeniden Refah Partisi’nden aday olması Çermik’in siyasi yapısını değiştirdi diyebiliriz. Büyük ihtimalle en az yüzde 15 oy alacak gibi duruyor. Bir sürpriz ile seçimi kazana da bilirler yani. Onun haricinde DEM Parti yıllar sonra burada güçlü bir şekilde propagandasını gerçekleştiriyor. Bu kadar çok adayın olması en başta DEM Parti’nin işine yarar. DEM Parti ilk kez Çermik’te kazanabilir. AK Parti ise hem Yeniden Refah hem de HÜDA-PAR’ın aday çıkarmasından dolayı oy kaybedecek gibi duruyor” ifadelerinde bulundular.

DEM Parti, Çermik'te seçimi kazanmaya bu kadar yakın olduklarını belirtirken, AK Parti ise Diyarbakır'ın kalesi olarak gördüğü Çermik'te kaybetmek istemiyor. 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti yüzde 40.07 oy alırken, HDP yüzde 25.54 ve DSP'den aday olan Nurettin Akdağ ise yüzde 17.41 oranında oy almıştı.

Kaynak: AMED TIMES