AMED – Diyarbakır’da dans etkinliğine yapılan saldırı Amed Kent Platformu tarafından kınandı. HÜDA PAR ise yapılan saldırıyı savunarak dans edenler hakkında yasal inceleme yapılmasını istedi.

Geçtiğimiz pazar Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta SwingAmed adlı bir dans okulu dans etkinliği düzenledi. Etkinliğe 50 kişilik bir grup, ‘Tekbir-Allah-u Ekber’ sloganları ile saldırmış, saldırıda yaralananlar olmuştu.

Sosyal medyada da ses getiren saldırıya ilişkin, Amed Kent Koruma Platformu ve Swing Amed üyeleri yaptıkları basın açıklaması ile saldırıyı kınadı.

Yapılan şiddet içerir saldırıyı özgürlüklere açık bir müdahale olarak görmekteyiz

Kent Koruma Platformu adına Dr. Elif Turan’ın okuduğu açıklama “Kentimizin ortak yaşam kültürüne yönelik saldırıyı kabul etmiyoruz” başlığı yapıldı.

Açıklamada, “Toplanma özgürlüğüne saygının demokratik bir toplumun olmazsa olmazı olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu vesile ile düşünce ve ifade hürriyeti bağlamında, farklı düşüncelerin ifade edilmesi, etkinliklerin düzenlenmesi temel bir hak olup, yapılan şiddet içerir saldırıyı özgürlüklere açık bir müdahale olarak görmekteyiz” denildi.

Diyarbakır’ın bu gibi saldırı haberleri ile gündeme gelmesinden rahatsızlık duyduklarını ifade eden açıklamada, “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı kültür, inanç ve yaşam tarzına sahip toplulukların yüzyıllardır bir arada yaşadığı kentimizin bu çirkin saldırı ile gündeme gelmiş olması bizleri rahatsız ettiği gibi, toplumsal barışa ve birlikte yaşam kültürüne verilmek istenen zarar boyutuyla da hepimizi fazlasıyla kaygılandırmalıdır” denildi.

HÜDA PAR dans etkinliğine yapılan saldırıyı savundu: Sözde dans etkinliği

Öte yandan Hüda Par Mersin Milletvekili Farun Dinç ise bir açıklama yayılarak dans etkinliğine yapılan saldırıyı savundu.

Dinç, “Diyarbakır’da kamuya açık olan bir alanda sözde "dans etkinliği" adı altında, toplumun değer yargılarının hedef alınarak teşhircilik yapılması halkımızı rahatsız etmiş ve tepkisini çekmiştir” dedi.

Amedtımes-340

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Peygamberler ve Sahabeler Şehri Diyarbakır’da halka açık alanlarda, Kürt halkının örf ve adetlerine uygun olmayan, değerlerimizden uzaklaştıran, neslimizi ifsat eden bu asimilasyon projelerine karşı yetkililer gereken hukukî tedbirleri almalıdır.

Diyarbakır’da bir yangın daha çıktı! Diyarbakır’da bir yangın daha çıktı!

Camiye yakın yerlerde, çocuklarımızın oyun oynadığı alanlarda gençliği hedef alarak ifsat çalışmaları yapanlar ve bunun arkasında duranlar her kim ise haklarında derhal yasal işlem başlatılmalıdır.

Swing dans nedir?

Amerika’da caz çağının yaşandığı 1920’lerde ortaya çıkmış bir dans çeşididir. Swing dansının ritmi çok hızlı veya çok yavaş değildir, ara ara hızlanıp yavaşlayan bu dans caz müziğe uyumlu hareketler sergilemektedir. Dansın coşkulu bir ritminin olması, dönemin caz müzisyenleri tarafından swinge uyum sağlayan yeni bir caz türü oluşturulmasını sağlamış ve swing dansı bir nevi caz müzikte de bir dinamiklik oluşturmuştur.

Swing dansı Afro Amerikan kökenlere dayanan bir dans çeşidi olduğundan ritmi de son derece coşku uyandıran, hareketli ve enerjik bir danstır.

Amedtımes-341

Kaynak: AMED TIMES