AMEDTIMES- Diyarbakır merkez Bağlar ilçesine bağlı Övündüler ve Tokaçlı mezrası arasında elektrik tellerinden kaynaklı yangın çıktı. Yangının çıktığı köyün muhtarı Mehmet Cafri Amed Times’a konuştu. Muhtar Mehmet Cafri, ‘’DEDAŞ’ın onarım çalışması yapması gerekiyor’’ dedi.

Amedtimesdiyarbakıryangın (5)

Edinilen bilgilere göre, Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesine bağlı Övündüler Mahallesi ve Tokaçlı Mezrası arasında elektrik tellerinin ark yapması sonucu oluşan kıvılcımların oluştuğu ve kıvılcımların kuru otların üzerine düşerek yangına sebep olduğu iddia edildi. Yangında iki köy arasındaki arazinin büyük bir bölümü yanarken, yangın köylüler tarafından güçlükle söndürüldü. Yangında herhangi bir yaralanma olmazken itfaiye ekipleri ise soğutma çalışması gerçekleştirdi.

Amedtimesdiyarbakıryangın (1)

''DEDAŞ'ın bu hatları 1980 yılından kalma hatlardır''

Özellikle son zamanlarda Diyarbakır’da elektrik hatlarında kaynaklı yangınların çıkması vatandaşları tedirgin ediyor. DEDAŞ hatlarının çok eski olduğunu belirten köy muhtarı Mehmet Cafri, DEDAŞ’ın elektrik hatlarını onarması gerektiğini vurguladı.

Amedtimesdiyarbakıryangın (2)

Diyarbakır’da sular kesiliyor: DİSKİ 20.07.2024 Cumartesi günü için uyardı! Diyarbakır’da sular kesiliyor: DİSKİ 20.07.2024 Cumartesi günü için uyardı!

Bu tür yangınların hem maddi hem manevi zararları olduğunu belirten Cafri, ‘’ Yüksek gerilimden dolayı yangın çıktı. Ekinlerin zarar görmemesi için köylüler kendi imkanlarıyla yangını söndürdü. Daha sonra itfaiye ekipleri geldi ve bir soğutma çalışması yaptı. Yangında herhangi bir insan yaralanması ya da hayvan ölümü veya yaralanması olmadı. Elektrik tellerinin ark yapmasından, yüksek gerilimli hatlardan kaynaklı olabilir. DEDAŞ'ın bir çalışma yapması lazım zaten. DEDAŞ'ın bu hatları 1980 yılından kalma hatlar olup onarım görmesi gereken hatlardır. Çoğu yerde elektrik direklerinin devrilmesi sonucu, böyle anız yangınlarına, ekin yangınlarına maalesef sebep olabiliyor. Bu yangınlarda maalesef hem maddi hem de manevi zararları oluyor.  Hatta insan ölümlerine kadar gidebiliyor. Bu konuda DEDAŞ'ın gerekli çalışma yapmasını diliyor ve umuyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Amedtimesdiyarbakıryangın (4)

Kaynak: AMED TİMES