Diyarbakır’ın iki ilçesinde elektrikler kesilecek Diyarbakır’ın iki ilçesinde elektrikler kesilecek

AMED - Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaşanan ve kamuoyunu sarsan bir olayda, Suriyeli Malik Hüsso, eşini rahatsız ettiğini iddia ettiği Süleyman D.'ye yönelik akıl almaz bir şiddet uygulamasında bulundu.

Diyarbakır Silvan’da Suriye uyruklu Rabia ve Malik Hüsso çifti ile akrabaları olan Zekeriya Abdullah’ın, Süleyman D.’ye tuzak kurup telefon, para ve kimliğini gasp ettikten sonra kemikleri kırılacak şekilde öldüresiye dövdükleri gerekçesiyle haklarında açılan davaya Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Duruşmada bir süre tutuklu kaldıktan sonra adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılan Hüsso çifti ile akrabaları Zekeriya Abdullah ile Rabia Hüsso’yu taciz ettiği ileri sürülen Süleyman D. katılmadı.

Kemikleri kırılana kadar dövüp...

Savcı mütalaasında, Rabia Hüsso’nun kocası Malik ile iş birliği yaparak Süleyman D.’yi telefonla arayıp buluşma yerine çağırdığını, kadının aradığı adama, kocasının Antalya’ya çalışmaya gittiğini, bu nedenle kendisiyle görüşmek istediğini belirtmesi üzerine Süleyman D.’nin kendisine ait özel araçla buluşma yerine gittiğini belirtti.

Rabia’nın araca bindiği sırada arka kapıdan eşi Malik’de araca binerek "Bizim biraz eşyamız var, onu da gidip alabilir miyiz" teklifinde bulunduğu, adamın da kabul etmesi üzerine Malik’in yolda akrabası olan Zekeriya Abdullah’ı da arayıp kendileriyle gelmesini istediği bildirildi.

Silvan’ın Karamusa Köyüne geldiklerinde aracı durduran Malik’in, Zekeriya ile birlikte Süleyman D.’yi araçtan indirip ellerini arkadan bağlayıp feci şekilde dövdüklerini belirten savcı, 59 yaşındaki adamın öldüresiye dövüldükten sonra Malik Hüsso’nun Süleyman D.’ye cinselliğe zorlamasının ardından bu görüntülerini cep telefonuyla kayda aldığı ifade edildi.

Parasını ve kimliğini gasp ettiler

Adamın üzerindeki 1.500 lira parası, kimliği ve bagajındaki pompalı tüfeğini de gasp eden üç Suriyelinin daha sonra adamın elbiselerini giydirip olayı kimseye anlatmaması için uyardıkları kaydedildi. Yolda aracın lastiğinin patlaması üzerine Süleyman D.’nin bağırarak çevreden yardım istemesi üzerine üç Suriyelinin araçtan inerek kaçtıkları, daha sonra mağdur adamın teşhis etmesiyle yakalandıkları bildirildi. Savcı, üç Suriyelinin cezalandırılmasını talep ederken, kadını taciz ettiği iddia edilen adamın ise delil yetersizliğinden beraatını istedi.

Yağma, cinsel saldırı, özel yaşamın gizliliğini ihlal

Mahkeme, üç Suriyelinin mağdur Süleyman D.’yi öldüresiye döverek adli tıp kurumu raporuna göre basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek derecede yaralanarak kemik kırıkları nedeniyle hayati fonksiyonlarının orta derecede etkilendiğini belirtti. Sanıkların daha sonra adamı çırılçıplak soyarak silah tehdidiyle gasp ettiklerini belirten mahkeme, üç Suriyelinin, “Gece vakti yağma, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, cebir, tehdit, hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, cinsel saldırı, ağırlaşmış yaralama” suçlarını işlediklerinin sabit olduğuna dikkat çekti.

Mahkeme üçüne de ceza yağdırdı

Mahkeme, kadını taciz ettiği iddia edilen Süleyman D. hakkında delil yetersizliğinden beraat kararı verdi. Malik Hüsso nitelikli yağmadan 11 yıl, kasten yaralamadan 1 yıl 2 ay, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmaktan 4 yıl, cinselliğe zorladığı için cinsel saldırı suçundan 9 yıl, bunu cep telefonuyla kayda aldığı için özel yaşamın gizliliğini ihlal suçundan 2 yıl olmak üzere toplam 27 yıl 2 ay hapisle cezalandırıldı.

Eşi Rabia Hüsso ise yağmadan 11 yıl, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmaktan 4 yıl, kasten yaralamadan 1 yıl 2 ay olmak üzere 16 yıl 2 ay hapisle cezalandırıldı. Sanık Zekeriya Abdullah ise yağmadan 11 yıl hapisle cezalandırıldı. Suç tarihinde 18 yaşından küçük olduğu için cezası 6 yıla düşürüldü. Mahkeme, karar kesinleşinceye kadar sanıklar hakkında yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararı uygulanmasına, bunu ihlal ettikleri taktirde tutuklanacaklarına oy birliğiyle karar verdi.

Kaynak: Sözcü