AMED -  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde kayyıma karşı nöbet eylemi konser etkinliğiyle devam etti.

Beştaş ve Bucak birer konuşma yaptı. Hakkari Belediyesi'ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde başlatılan nöbet eylemi, Kurban Bayramı'nın birinci gününde sanatçı Azad Bedran'ın konseriyle devam etti.

Diyarbakır'ın 16 ilçesinde yarın elektrikler kesiliyor: DEDAŞ 21 Temmuz 2024 için uyardı Diyarbakır'ın 16 ilçesinde yarın elektrikler kesiliyor: DEDAŞ 21 Temmuz 2024 için uyardı

 Diyarbakır'daki DEM Partili belediye eşbaşkanlarının yanı sıra parti milletvekilleri ve çok sayıda kişi bugünkü eyleme katıldı. Nöbet eylemine katılanlar, birbirlerinin bayramını kutladı. Nöbet eyleminde konuşan DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, kayyım atamalarına işaret ederek, "İktidar yine Kürt'e karşı tahammülsüz, yine Kürtlerin kazanımlarına göz koydu. Bizler de hep beraber kazandığımız gibi yine hep beraber kazanımlarımızı koruyacağız. Buradayız, mücadelemiz devam ediyor" diye konuştu. 

 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Serra Bucak, "Bizler için zorlu bir süreç. Halkımızın ortaya koyduğu bir irade ve bu iradeye bir sahip çıkış var. Seçimlere saygı duyulmasını istiyoruz. Halkımız da bu inanç ve iradeyle burada bulunuyor. Bizler yerelden yönetilmeye inanmış bir partiyiz. Bu nedenle halkımız 79 kentte DEM Parti adaylarını seçmiştir. 8 yılık kayım tahribatının yarattığı sorunları çözmek için canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.

Bucak, ayrıca kentteki su ve ulaşım sorunları için başlattıkları çalışmaların devam ettiğini kaydetti. DEM Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, "Kürtlere karşı yürütülen politikalarda bıçak kemiği geçti. Kardeşlikten bahsediyorlar. Amedlinin oyuyla Yozgatlının oyu arasında ne fark var? Kardeşlik önce eşitlikten geçer. Siz Amed Belediyesine el koydunuz. Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı halen içerde. Bu vesileyle Selçuk Mızraklı'ya, Selahattin Demirtaş'a, Leyla Güven’e, Figen Yüksekdağ ve bütün siyasi tutsaklara selam gönderiyoruz" diye konuştu.

Kürtlerin kendi dilleri ve kimlikleriyle yaşamak istediklerini vurgulayan Beştaş, "AKP-MHP iktidarı kayım politikalarıyla Kürt düşmanlığını sürdürüyor. Ama şunu anlamadılar; bu halk 100 yıldır bu politikalara boyun eğmedi. Direniyor, direneceğiz. Asla boyun eğmeyeceğiz. Bu ülkede demokrasi olduğunu hiç kimse söyleyemez çünkü bu iktidar kendi iktidarı için her türlü hukuksuzluğa başvuruyor. Bunun karşısında en büyük güç halkın direnişi ve sahiplenişi olacaktır. Amed geçen hafta yaptığı yürüyüşle buradayım dedi" ifadelerini kullandı. Nöbet eylemi, Azad Bedran'ın sahne almasıyla devam etti. Bedran, "Bizler ne kadar başarılı ne kadar büyük olursak onlar o kadar üzülecekler. Bunun için yaşasın direnişiniz, yaşasın gülüşlerimiz" dedi.

Nöbet eylemine katılanlar, sanatçı Bedran’ın seslendirdiği şarkılarla halaya durdu.

Kaynak: Haber Merkezi