Diyarbakır'da kamyonet ile otomobil çarpıştı: 13 yaralı Diyarbakır'da kamyonet ile otomobil çarpıştı: 13 yaralı

AMED TIMES- DEDAŞ’tan yapılan açıklamada Diyarbakır’ın Dağkapı Mahallesi’nde kaçak elektrik kullanımından yangın çıktığı bildirildi. İhbar üzerine yangın bölgesine Dicle Elektrik saha ekiplerinin gittiği, güvenlik amacıyla bölgenin elektriğinin kesildiği belirtildi.

Açıklamada “Ardından, yangına sebep olan yeraltı elektrik hattında yaptıkları incelemede, kaçak bağlantılar yapıldığını tespit etti. Yanan elektrik panosunun bulunduğu alanda gerçekleştirilen kazıda ise yeraltı elektrik kablosuna kesici aletlerle zarar verildiği ve bu şekilde yakındaki bazı konutlara kaçak elektrik hattı çekildiği ortaya çıktı. Olayın tespiti ve gerekli onarımların yapılmasının ardından bölgedeki kazı çalışmaları tamamlandı ve yeraltı kabloları tekrar örtüldü. Yangın nedeniyle zarar gören elektrik panosu ve içerisindeki sayaçlar da kullanılamaz hale geldi. Panoların ve sayaçların değiştirilmesine yönelik çalışmalar başlatılırken, mahallenin elektrik ihtiyacının kesintisiz devam edebilmesi için alternatif hatlar devreye alındı.” İfadeleri kullanıldı.

13 abone hakkında işlem

Açıklamada, olayın yaşandığı bölgede yeraltı kaçak kablo tespit cihazı ile inceleme yapan Dicle Elektrik ekibinin yakındaki 13 abonenin yeraltı kablosundan kaçak bağlantı yapmak suretiyle kayıt dışı elektrik kullandığını tespit etti. Ekipler, şebekeye ciddi biçimde zarar veren kaçak bağlantıları iptal ederken kaçak elektrik kullandığı belirlenen aboneler hakkında ise yasal işlem başlatıldı.

Kaynak: Amida Haber