AMEDTIMES- Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son tahminlerine göre Diyarbakır ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sıcaklıklar mevsim normallerinin 5-10 derece üzerinde seyredecek. Meteoroloji vatandaşların dikkatli olması konusunda uyarıda bulundu.

Meteorolojik görünüm

Bölge genelinde parçalı ve az bulutlu hava etkisini sürdürüyor. Şırnak'ın doğusu (Beytüşşebap) ve Batman'ın kuzeyi (Sason) bölgelerinde ise yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

Hava Sıcaklığı

Bölgede hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor ve sıcaklıkların mevsim normallerinin 5-6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Diyarbakır'da sıcaklık 41°C civarında olacak.

Rüzgar

Rüzgarın batı ve kuzeybatılı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği öngörülüyor.

Ülke genelinde hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, Türkiye'nin iç ve doğu kesimleri parçalı, yer yer çok bulutlu olacak. Batı Akdeniz’in iç kesimleri, Afyonkarahisar, Trabzon, Rize, Artvin ve Hakkari çevreleri ile Ordu ve Giresun’un iç kesimleri, Van ve Ağrı'nın doğusunda yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek. Diğer bölgeler ise az bulutlu ve açık geçecek.

Hava Sıcaklığı

Ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği belirtiliyor.

Rüzgar

Diyarbakır'da kontrollü yıkım esnasında 9 katlı bina çöktü Diyarbakır'da kontrollü yıkım esnasında 9 katlı bina çöktü

Rüzgar, genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde batılı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Ege'nin kıyı kesimlerinde ise yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) esecek.

Güneydoğu Anadolu'da hava durumu:

Bölge genelinde az bulutlu ve açık hava hakim olacak. Gaziantep 40°C, Siirt 39°C ve Şanlıurfa 42°C sıcaklıklarıyla oldukça sıcak bir gün geçirecek.

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

DİYARBAKIR °C, 41°C

Az bulutlu ve açık

GAZİANTEP °C, 40°C

Az bulutlu ve açık

SİİRT °C, 39°C

Az bulutlu ve açık

ŞANLIURFA °C, 42°C

Az bulutlu ve açık

Diyarbakır ve çevresinde yaşayanların, yüksek sıcaklıklar ve yer yer görülebilecek sağanak yağışlara karşı dikkatli olmaları öneriliyor.

Kaynak: AMED TIMES