AMED TIMES - Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Ağaçlı kırsal mahallesindeki kavgayı takip etmek isteyen Anadolu Ajansı, Demirören Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı ekipleri, olayı takip etmek üzere bölgeye hareket ettiklerinde silahlı saldırıya uğradılar. Saldırıda  Anadolu Ajansı'nın aracına kurşun isabet ederken olayda ölen veya yaralanan olmadı. Gerçekleşen saldırı sonrası Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti acil çağrıda bulundu.

Gazetecilerin can güvenliğini sağlayın

Açıklamada “Acil çağrı: Gazetecilerin can güvenliğini sağlayın"

Diyarbakır’da kayıp çoban hala aranıyor Diyarbakır’da kayıp çoban hala aranıyor

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Ağaçlı kırsal mahallesinde muhtarlık seçimleri nedeniyle meydana gelen kavgayı takip etmek için bölgeye giden meslektaşlarımıza silahlı saldırı düzenlenmiştir.

Anadolu Ajansı, Demirören Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı ekipleri, saldırı sonrası bölgeden uzaklaşmaya çalıştıkları sırada Anadolu Ajansı’nın aracına kurşun isabet etmiştir.

Arkadaşlarımızın kimi ambulansla, kimi kendi aracıyla, kimi de koşarak olay yerinden uzaklaşmış ve güvenli bir bölgeye geçmiştir. Meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmede şu anda can güvenlikleriyle ilgili bir sorun olmadığını bildirmişlerdir.

Meslektaşlarımızın herhangi bir zarar görmemesi sevindirici olsa da bu vahim saldırı bizim için oldukça endişe verici ve korkutucudur.

Meslektaşlarımızın şahsında basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hürriyetine yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, yetkilileri göreve davet ediyoruz. Olay yerinden uzaklaşmaya çalışan gazetecilere arkadan kurşun sıkacak kadar vahşileşen saldırganların bir önce yakalanarak, adalete teslim edilmesini bekliyoruz.

Bölgedeki mülki idare amirlerine, güvenlik güçlerine ve askeri personele, sahada çalışan gazetecilerin can güvenliğinin sağlanması için acil çağrıda buluyoruz.” İfadeleri kullanıldı.

Kaynak: Haber Merkezi