AMED - Diyarbakır, Türkiye'nin tarih ve kültür zenginliğini yansıtan önemli bir şehir olarak bilinirken, son defile etkinliğiyle bu mirası daha da öne çıkardı. "Beşi Bir Yerde" adlı defile, Diyarbakır'da gerçekleşti ve 5 farklı ilin dokuma kültürünü bir araya getirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı atölyelerde üretim yapan Olgunlaşma Enstitüsü tarafından Diyarbakır, Batman, Bingöl, Muş ve Tunceli'ye ait dokuma kültürü araştırıldı.

Araştırma sonucunda elde edilen dokumaların motiflerinden ilham alınarak kaşe ve keçe kumaşlardan 25 kıyafet tasarlandı.

Amedtımes4

Hazırlanan kıyafetlerin tanıtımı için Diyarbakır Arkeoloji Müzesinde defile düzenlendi.

Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Ufuk Yakut, gazetecilere yaptığı açıklamada, defilede "Beşi Bir Yerde" temalı çalışmalarını sergilediklerini söyledi.

Amedtımes1-3

Kıyafetlerin, atölyelerinde dokunan kumaşlardan yapıldığını dile getiren Yakut, şu bilgileri verdi:

"Koleksiyon 25 parçadan oluşuyor. El sanatları atölyemizde tasarlanan kaftanlarımız da sergilendi. Kıyafetlerimiz bu yörelere ait kültürel mirası ve dokumayı zenginleştirme anlamında bir araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Amacımız yeni nesillere unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını kıyafetler üzerinde aktarmak."

Diyarbakır'da aniden başlayan yağmur ve rüzgar şaşırttı Diyarbakır'da aniden başlayan yağmur ve rüzgar şaşırttı

Amedtımes2-1

Programa, Vali Ali İhsan Su'nun eşi Zeliha Su da katıldı.

Kaynak: AA