AMED TIMES - Diyarbakır’ın kayyım yönetimindeki Yenişehir Belediyesine ait Şilbe (Yolaltı) Mahallesinde bulunan Makine İkmal Müdürlüğü şantiyesindeki taşınmazlar yapılan satış işlemi sonrası bugün apar topar söküldü.

8 bin 600 metrekare büyüklüğündeki arsa, 7 Nisan 2022 tarihinde kapalı teklif usulü ile ihaleye çıkarıldıktan sonra satıldı. Arsa üzerindeki belediyeye ait yapılar ihale ilanında yer almamasına rağmen, hiçbir belge gösterilmeden ve açıklama yapılmadan söküm ve taşıma işlemlerine başlandı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, partilerinin Yenişehir Belediye eşbaşkan adayları Safiye Akdağ ile Mehmet Ergün, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Sultan Yaray ile birlikte satışı yapılan arsaya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Talan anlayışından hesap soracağız’

Diyarbakır’da kayıp çoban hala aranıyor Diyarbakır’da kayıp çoban hala aranıyor

Seçim günü yaklaşırken kayyımın belediyedeki bütün taşınmazları ve kaynakları satışa çıkarıp devretmeye başladığını söyleyen Milletvekili Adalet Kaya, "Biz yaklaşık 6 aydır bu devredilen ve usulsüz olarak harcanan bütün harcamaları soru ve araştırma önergesi olarak İçişleri Bakanlığı'na sorduk ama hiçbir açıklama gelmedi. Buradan bir kere daha şunu söylüyoruz: Değerli halkımız, bu çeteci kayyımlar Diyarbakır halkının yerel kaynaklarını, taşınmazlarını ve mallarını satışa çıkardılar, devrediyorlar. Çünkü biliyorlar ki 31 Mart'ta Diyarbakır halkı onları o belediyelerden süpürecek. Tam 8 yıldır bütün kaynaklarımızı sömürdüler, gasp ettiler. Rant uğruna talan ettiler. Bunu kabul etmiyoruz, halkımız da kabul etmiyor. Eşbaşkanlarımızla birlikte bütün bu gaspı yapan, talanı yapan anlayıştan hesap soracağız" dedi.

Kaynak: Tigris