AMED TIMES -  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci'nin sosyal medya üzerinden yaptığı şok iddialara ilişkin DEM Parti Diyarbakır Milletvekilleri Serhat Eren, Berdan Öztürk, Ceylan Akça Çupolo, Cengiz Çandar, Halide Türkoğlu, Mehmet Kamaç, Adalet Kaya ve Sevilay Çelenk meclis araştırması açılması için TBMM’ye araştırma önergesi sundular.

Ekinci, 8 Temmuz 2024 tarihinde yaptığı paylaşımlarda, Diyarbakır'da küresel pandemi döneminde halkın kobay olarak kullanıldığını ve bilimsel olmayan bir tedavi nedeniyle birçok hastanın yaşamını yitirdiğini iddia etti.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri Ne Kadar? 2024 Giriş Ücreti Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri Ne Kadar? 2024 Giriş Ücreti

İddialarına göre, 27 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır Havalimanı'na özel bir uçak indi ve içinde özel bir hastanede görevli tanınmış bir göğüs hastalıkları uzmanı başkanlığında 5 sağlık çalışanı ile 2 sivil bulunuyordu. Bu ekip, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü ve burada Sağlık İl Müdürü C.T. ve hastane başhekim E.B. tarafından karşılandı.

Ekinci'ye göre, ekibin amacı, Covid-19 virüsünü kanda ilaçsız tedavi edebilen bir cihazı Sağlık Bakanlığı'na satmaktı ancak Bakanlık bu cihazı satın almak istememişti. İddiaya göre, bu süreçte başhekim ve il sağlık müdürü, söz konusu cihazı hastalar üzerinde denemeyi kabul etmiş ve 3 gün boyunca izinsiz olarak deneyler yapılmıştı.

Prof. Dr. Ekinci'nin açıklamaları üzerine Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve ilgili yetkililer hakkında kamuoyunda büyük bir tartışma başladı. Meclis'e sunulan soru önergesinde, Sağlık Bakanlığı'nın bu iddialarla ilgili olarak bir soruşturma başlatıp başlatmadığı, iddiaların doğruluğunu araştırıp araştırmayacağı ve söz konusu tedavi yönteminin bilimsel geçerliliği soruları yer aldı.

Kaynak: Haber Merkezi