Dünya çapında geniş tarihi ile bilinen Diyarbakır, her yıl onbinlerce turisti ağırlamaktadır. Şehri ziyaret eden herkes tarihi camilerden, kiliselerden, surlardan ve Diyarbakır'ın 4.000 yıllık tarihinden etkilenmektedir. Bunun yanı sıra Diyarbakır müzeleriyle de ünlüdür. Bu müzeleri ziyaret etmek isteyenler "Diyarbakır Kent Müzesi giriş ücreti ne kadar" gibi sorularla karşımıza çıkmaktadırlar.

Diyarbakır Kent Müzesi, şehrin yakın dönem tarihine ışık tutan önemli müzelerden birisidir. İçinde özellikle şehrin eski fotoğraflarını barındıran Diyarbakır Kent Müzesi, şehircilikle ilgilenen vatandaşlarımızca sıkça ziyaret ediliyor. Bunun yanı sıra Diyarbakır halkı da eskiden kentlerinin neye benzediğini görmek için müzeye rağbet ediyor.

Diyarbakır Kent Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Diyarbakır Kent Müzesi hakkında bilgi alan vatandaşlarımızın sorduğu bir sonraki soru, Diyarbakır Kent Müzesi Giriş Ücreti ne kadar oluyor. Müzeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımız, bu konu hakkında araştırma yapmaktadırlar.

Normalde bir müzeye giriş ya bilet alarak ya da Müzekart vesilesiyle yapılmaktadır. Müzekart sahibi vatandaşlarımız Türkiye'de bulunan neredeyse tüm müzelere ücretsiz girebilmektedirler.

Fakat iyi bir haberimiz var: Diyarbakır Kent Müzesi giriş ücreti almayan müzelerimizden birisidir! Eğer ki Diyarbakır Kent Müzesi'ni ziyaret etmek istiyorsanız, herhangi bir meblağ ödemeden ziyaretinizi gerçekleştirebilmektesiniz.

Diyarbakir Kent Muzesi Giris Ucreti 1

Diyarbakır Kent Müzesi Neler Var?

Diyarbakır Kent Müzesi, şehirde bulunan en önemli müzelerden birisi olarak görülmektedir. Her yıl binlerce ziyaretçi toplamaktadır.

Diyarbakır Kent Müzesi, şehrin en eski konaklarından Cemil Paşa Konağı'nda yer almaktadır.

Diyarbakır-Mardin yangını sonrası psikolojik destek Diyarbakır-Mardin yangını sonrası psikolojik destek

1902 yılında inşa edilen Cemil Paşa Konağı, 1902-1927 yılları arasında Cemil Paşa ve ailesine ev sahipliği yapmıştır. Sonrasında boşaltılan konak, uzun süre ilköğretim okulu olarak kullanılmıştır.

1970 yılında atıl duruma gelen Cemil Paşa Konağı 2013 yılında restore edilmiştir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Cemil Paşa Ailesi'in ortak yürüttüğü bir çalışmanın ardından konak Diyarbakır Kent Müzesi olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

Konağın restorasyonu yaklaşık 5.5 milyon Türk Lirası'na mal olmuştur. 

Diyarbakır'ın tarihi merkez ilçesi Sur'da yer alan Diyarbakır Kent Müzesi'nde 500 belge, 450 siyah beyaz fotoğraf, Kültür Bakanlığınca tescillenen 235 eser ve 260 etütlük eser yer almaktadır. Bu belge ve fotoğraflar, kentin tarihine tam anlamıyla ışık tutmaktadır.

Diyarbakır Kent Müzesi'nde büyük bir müzik arşivi de yer almaktadır. Bu arşivde yer alan şarkıların QR kodları da müzenin sistemlerinde yer almaktadır. 

Diyarbakır Kent Müzesi Çalışma Saatleri

Diyarbakır Kent Müzesi'nin giriş ücreti almadığını öğrenen turistlerin sonraki sorusu müzenin kaça kadar açık olduğu şeklinde. Nitekim hiç kimse ziyarete gelip de kapıda kalmak istemez.

İnternette ne yazık ki Diyarbakır Kent Müzesi kaçtan kaça kadar açık sorusunun cevabı yer almıyor. Fakat yakınındaki Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ile benzer çalışma saatlerine sahip olduğu düşünülmektedir.

Diyarbakir Kent Muzesi Giris Ucreti 2

Diyarbakır Kent Müzesi Nerede?

Diyarbakır'ın tarihi eserlerinin, tarihi binalarının ve müzelerinin çoğu, aynı ilçede bulunuyor; şehrin tarihi bölümü olarak kabul edilen Sur ilçesi.

Diyarbakır Kent Müzesi de takdir edersiniz ki bu ilçenin sınırlarında yer almaktadır. Müze, ilçe sınırlarında yer alan Cemil Paşa Konağı'nın içinde yer almaktadır. Konak, on yılı aşkın süredir müze olarak şehir halkına ve turistlere hizmet vermektedir.

Diyarbakır Kent Müzesi nerede sorusunun cevabını açık adresiyle verelim:

·       Ali Paşa, Binici Sk., 21300 Sur/Diyarbakır

Diyarbakır Kent Müzesi'ne ulaşım da çok kolaydır. Dağ Kapı bölgesine giden otobüslerle Diyarbakır Kent Müzesi'ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Editör: Alp Editor