AMED - Diyarbakır İş Konseyi bileşenleri, yaptıkları açıklama ile kayyım atamalarının kentin gelişimini tehlikeye atacağını ve yerli ve yabancı yatırımcının kaçtığını belirterek, toplumsal barış çağrısı yaptı.

31 oda ile sivil toplum kuruluşundan oluşan Diyarbakır İş Konseyi, Ticaret Sanayi Odası (DTSO) binasında ortak açıklama yaptı.

İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, bazı basın yayın organlarında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile ilgili çıkan haberlere tepki gösterdi.

Mustafa Vural, yerel seçimler sonrası normalleşmeye dönük toplum içerisinde bir beklenti oluştuğuna dikkat çekerek, "Yıllardır ilimizin/bölgemizin refahı, huzur, kalkınması ve toplumsal barışı için çaba içerisinde olan biz iş insanları, iş örgütlerini de heyecanlandırmış, umutlandırmıştır" dedi.

Bu politikalar yüzünden yabancı girişimciler bölgeye temkinli yaklaşıyor

“Kandil Diyarbakır’a kayyım atamış” haberini hatırlatan İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, gazetenin aslı astarı olmayan iddiaları gündeme taşıdığına işaret ederek, bu iddiaların bile yabancı girişimciyi ürküttüğünü söyledi.

Vural açıklamasında bölgede süre gelen kayyum politikacının kentin ekonomisine handikaplara yol açtığını belirterek, "Bizler bölgemiz, kentimiz için bu denli çaba içinde iken; kendilerini gazeteci olarak tanımlayan bazı kimseler aslı astarı olmayan iddiaları kendine meslek edinmiş, tedirginlik havasını hakim kılmaya çalışmaktadır. Bölge de süregelen kayyum politikacından kaynaklı olarak; Ekonomik, Sosyal, Siyasal ve psikolojik olarak yüzlerce sorun ile uğraşmak yetmezmiş gibi, bu felaket tellalları da başka bir sorunumuz olmaya başlamıştır. Bu politikalar yüzünden yabancı girişimciler bölgeye temkinli yaklaşırken, yerli yatırımcılarda ise sermaye göçüne neden olmaktadır.

Kendilerine rol ve misyon biçmeye çalışan bu sözde gazeteciler maksadını aşan açıklamalar ile, kendilerini devlet yetkilisi ve kolluk kuvvetlerinin yerine koymaya başlamıştır, Sivil toplum kuruluşlarımızdan iş insanlarına kadar uzanan isim listesi zikredilerek, çoğu iş insanımız töhmet altında bırakılmıştır. Ki bu iş insanlarımızın bazıları Türkiye'nin dört bir yanında siyasi parti farkı gözetmeksizin belediyelerin işlerini yapmaktadırlar" şeklinde konuştu.

Dişimiz ve tırnağımız ile ayakta tutmaya çalıştığımız bölge ekonomisini zedelemeyiniz

Gerçek, tarafsız ve objektif gazetecilik yapılması çağrısını yapan Vural, konuşmasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi:

"Buradan açık çağrıda bulunuyoruz;

Lütfen gerçek gazetecilik yapınız, kışkırtıcı, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı dil kullanmaktan vazgeçiniz. Barış ve huzur ortamını zedeleyecek girişimlerden vazgeçiniz. Dişimiz ve tırnağımız ile ayakta tutmaya çalıştığımız bölge ekonomisini zedelemeyiniz. Öz kaynaklarımızı ve sermayemizi ürkütmeyiniz. Demokrasiye demokratik değerlere saygınız yok ise bari bu inanç ile gittiğiniz sandıklara, yani kendinize saygı duyunuz ve vicdanınızı dinleyiniz,

Kent dışından taşıma akılla kentimizi yönetecek ithal akıllar istemiyoruz

Bizler Diyarbakır iş insanları, iş dernekleri olarak normal rutin hukuksal prosedürlerin ilimiz ve bölgemiz için de geçerli kılınmasını istiyoruz. Kayyım mekanizmasının ortadan kaldırdığı istişare kültürünü ilimizde yeniden tesis etmek istiyoruz.

Kentimize dair hafızası olmayan, kentimizin ortak aklına kulak tıkayan, kent dışından taşıma akılla kentimizi yönetecek ithal akıllar istemiyoruz. İş konseyi olarak kentimizin iş insanlarına, istihdam ve üretim gücünü her risk ve zor koşullar altında sürdürme mücadelesi verenlerin yanında olduğumuzu tüm kamuoyu ve ilgililerin bilmesini istiyoruz.” Denildi.

Diyarbakır İş Konseyi'nde yer alan ve açıklamaya destek veren oda ve sivil toplum kuruluşları;

DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI

DİYARBAKIR TİCARET BORSASI

DİYARBAKIR OSB BAŞKANLIĞI

Diyarbakır'ın 16 ilçesinde yarın elektrikler kesiliyor: DEDAŞ 21 Temmuz 2024 için uyardı Diyarbakır'ın 16 ilçesinde yarın elektrikler kesiliyor: DEDAŞ 21 Temmuz 2024 için uyardı

DİSİAD

DOGÜNSİFED

OSGİAD

DOGÜNKAD

D.BAKIR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ

TESDER

KARACADAĞ OSB

DİYARBAKIR İŞ KONSEYİ

GÜNTİAD

DOSİAD

TOBB DİYARBAKIR KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU

TOBB DİYARBAKIR GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU

DİYARBAKIR OSB MÜTEŞEBBİS HEYET BAŞKANLIĞI

DTSO YÜKSEK İSTİŞARE KURULU

DİYARBAKIR MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

DİYARBAKIR ECZACILAR ODASI

DİYARBAKIR OTELCİLER DERNEĞİ

DOĞU VE G.DOĞU AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLER ÜRET. DERNEĞİ

TURSAB MEZOPOTAMYA BÖLGE TEMSİLCİSİ

YENİŞEHİR ZİRAAT ODASI - ÇUKOBİRLİK BŞK.

DİYARBAKIR GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ BŞK.

DTSO İŞ KADINLARI MECLİSİ .

DTSO MECLİS BAŞKANLIĞI

DİYARBAKIR METAL İŞLERİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ

S.S. DİYARBAKIR 1. KSS YAPI KOOP.

S.S. 2. DİYARBAKIR KSS YAPI KOOP.

S.S. OTO TAMİRCİLERİ 3. KSS YAPI KOOP.

S.S. DİYARBAKIR YENİ 4. OTOTAMİRCİLERİ KSS YAPI KOOP.

Kaynak: AMED TIMES