Diyarbakır ve Batman şehir merkezleri, Türkiye'de birbirine en yakın iki şehir merkezi arasında yer alıyor. İki ili yalnızca bir otoban, 95 kilometre ve 90 dakikalık bir araba yolculuğu ayırıyor. İki il arasında karayolunun yanı sıra demiryolu ulaşımı da mevcut. Zaman zaman kalabalıklaşan trenlere erkenden bilet almak isteyenler de karşımıza Diyarbakır Batman tren saatleri gibi başlıklarla çıkıyorlar.

Tren yolculuğu yapmak her zaman zevklidir. İki nokta arasını karayolundan daha uzun sürede alan trenler, buna rağmen gerek sunduğu manzaralar gerek konforu, gerek de kalitesiyle zamanın nasıl geçtiğini asla hissettirmemekte. Dolayısıyla milyonlarca insan yolculukları için demiryollarını tercih ediyor.

Diyarbakır’da bir yangın daha çıktı! Diyarbakır’da bir yangın daha çıktı!

Biz de bu yazımızda Diyarbakır ve Batman'da yaşayan vatandaşlarımız için Diyarbakır Batman tren saatleri listesine göz atacak, sonrasında yolculuk güzergahını ve fiyatları inceleyeceğiz. İyi okumalar...

Diyarbakır Batman Tren Saatleri 2024

Diyarbakır Batman arasından sadece tek bir tren geçmektedir. Ankara'dan kalkan ve Siirt'e giden Güney Kurtalan Ekspresi, günde tek sefer Diyarbakır'dan geçmekte ve yolcuları Batman'a taşımaktadır.

Diyarbakır Batman Tren Saatleri (5)

Diyarbakır Batman tren saatleri ve ara duraklara varış saatleri şu şekildedir:

Diyarbakır

10:07

10:27

Ulam

11:09

11:11

Bismil

11:37

11:39

Çöltepe

11:59

12:03

Salat

12:14

12:15

Batman

12:46

12:51

Batman Diyarbakır Tren Saatleri 2024

Diyarbakır Batman güzergahı için bahsettiğimiz olay, Batman Diyarbakır güzergahı için de geçerlidir. Siirt'ten kalkan ve Ankara'ya giden Güney Kurtalan Ekspresi, günde tek sefer Batman'dan geçmektedir.

Batman Diyarbakır tren saatleri ve ara duraklara varış saatleri şu şekildedir:

Batman

11:13

11:18

Salat

11:50

11:51

Çöltepe

12:02

12:04

Bismil

12:24

12:25

Ulam

12:50

12:51

Diyarbakır

13:33

13:45

Diyarbakır Batman Tren Saatleri (1)-1

Diyarbakır Batman Tren Bilet Fiyatları 2024

Diyarbakır Batman arası tren yolculuğu yapmak isteyen vatandaşlarımızın sorduğu bir diğer önemli soru, Diyarbakır-Batman veya Batman-Diyarbakır tren ücreti ne kadar sorusudur.

Diyarbakır Batman tren fiyatları belli faktörlere göre değişiklik gösterebiliyor. Sabit fiyatlar olsa bile gidilecek mesafe, alınacak biletin türü gibi faktörler devreye girince fiyatlar düşebiliyor veya yükselebiliyor.

Diyarbakır Batman Tren Saatleri (4)

 • İndirimsiz Batman Diyarbakır bilet fiyatları, 2024 yılı itibariyle 105 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. 

Bazı durumlarda bazı özel indirimler uygulanmaktadır. İndirim uygulanacak vatandaşlarımız ve alacakları indirimler şu şekilde:

 • Öğrenciye %15 indirim.
 • TCDD personeli ve emeklisine  %20 indirim.
 • Çocuk (7-12 yaş), ve +65 yaşındaki vatandaşlara %50 indirim.
 • Çocuk (0-6 yaş) ücretsiz.

Diyarbakır Batman Tren Güzergahı

Diyarbakır Batman arası tren saatleri sorusunu soran bir yolcu, Diyarbakır Batman tren güzergahına bakacak ve yolda hangi istasyonlardan geçeceklerini de öğrenecektir.

Diyarbakır ve Batman birbirlerine yakın şehirler. Dolayısıyla ilk ve son durak da dahil olmak üzere iki şehir arasında yalnızca altı durak yer alıyor.

Diyarbakır Batman Tren Saatleri (2)

Diyarbakır Batman tren yolu güzergahı aşağıda gördüğünüz şekildedir:

 • Diyarbakır Gar
 • Ulam
 • Bismil
 • Çöltepe
 • Salat
 • Batman Gar

Diyarbakır Batman Tren Bileti Nasıl Alınır?

Diyarbakır Batman arası veya Batman Diyarbakır arası yolculuk yapmak isteyen vatandaşlarımız bilet fiyatlarını ve tren saatlerini Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları resmi internet sitesi üzerinden öğrenebilirler.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları resmi sitesinden tüm tren hatlarını, tüm tren saatlerini ve tüm fiyatları oldukça basit bir şekilde bulabilmeniz mümkün.

TCDD resmi internet sitesine www.tcddtasimacilik.gov.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Batman Arası Günde Kaç Tren Seferi Var?

Diyarbakır ve Batman birbirlerine oldukça yakın şehirler, karayolu üzerinden 97.5 kilometre, yani yaklaşık 1.5 saat mesafe var iki şehrin arasında.

Bu nedenle Diyarbakır Batman tren seferleri aşırı sık değil, hatta yalnızca iki şehir arasında da çalışan bir tren de bulunmuyor.

Diyarbakır Batman Tren Saatleri (3)

Diyarbakır Batman veya Batman Diyarbakır hattında günde yalnızca tek sefer bulunuyor. Ankara'dan kalkan Güney Kurtalan Ekspresi bu iki şehirden geçiyor ve Siirt'in Kurtalan ilçesindeki son durağına gidiyor.

İki şehrin vatandaşları da hızlı tren yapılmasını ve tren seferlerinin artmasını talep etmekteler.

Sık Sorulan Sorular

Diyarbakır Batman tren saatlerini inceledik, şimdi de sık sık karşılaştığımız sorulara göz atalım.

Diyarbakır Batman Tren Yolculuğu Kaç Saat Sürüyor?

Diyarbakır Batman tren saatleri sorusunu soran birisi, trenin kalkıştan kaç saat sonra Batman'a varacağını da doğal olarak merak etmekte, bu soruya da cevap aramaktadır.

Trenler zaman zaman bazı sebeplerden ötürü rötar yapabiliyor, ancak resmi kayıtlarda belirtilen yolculuk süresi 2 saat 15 dakika şeklinde. Bu süre zaman zaman 3 saate kadar çıkabiliyor, ancak çoğunlukla bir sorun yaşamadan yolculuk 2 saat 15 dakika içinde noktalanıyor.

Güney Kurtalan Ekspresi Nereden Nereye Kaç Saatte Gider?

Türkiye'nin en eski tren hatlarından Güney Kurtalan Ekspresi'nin ilk durağı Türkiye'nin başkenti Ankara'dır. Tren buradan kalktıktan sonra Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Diyarbakır, Batman güzergahı üzerinden Siirt'in Kurtalan istasyonuna varır.

Editör: Esra Editor