AMED TIMES - Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent genelinde içme suyundan kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçmek amacıyla düzenli analizler yapıyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent genelinde içme suyundan kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçmek amacıyla düzenli analizler yapıyor. DİSKİ Su Kalite Kontrol Laboratuvarında günlük olarak kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik olmak üzere yaklaşık 400 parametre inceleniyor.

Sağlıklı su temini için analiz

DİSKİ, su kalitesini 24 saat izleyerek, standartlara uygun ve güvenilir suyu Diyarbakır halkına ulaştırıyor. İçme suyundan kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçmek için rutin olarak kente verilen içme ve kullanma suyundan numuneler alınıp analiz ediliyor.

Güvenli su için anlık numune ve klorlama

İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde üretilen suyun anlık numuneleri alınarak, kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik analizler yapılmaktadır. Ayrıca, bakterilerden kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçmek için suya verilen serbest klorun ölçümleri yapılarak, uygun dozajlama sağlanıyor.

Diski3

Rutin dışı çalışmalar ve halkın talepleri

DİSKİ, sadece rutin analizlerle sınırlı kalmıyor, yeni kuyu sularının içmeye uygunluğu, vatandaşlardan gelen şikayetler ve su kaçakları ile ilgili numuneler de analiz edilerek halk sağlığına katkıda bulunuyor. Ayrıca, mobil laboratuvar aracı ile yerinde ölçüm ve numune taşıma işlemleri gerçekleştiriliyor.

Musluklardan güvenle su içilebilir

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri Ne Kadar? 2024 Giriş Ücreti Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri Ne Kadar? 2024 Giriş Ücreti

DİSKİ Genel Müdürü Mehmet Şerifoğlu, Diyarbakır halkının musluklardan akan suyu güvenle içebileceğini belirterek, su kalitesini 24 saat kontrol altında tuttuklarını vurguladı. Şerifoğlu, temiz içme suyunu büyük bir emekle halkın hizmetine sunduklarını ifade etti.

Suyun tasarruflu kullanımı çağrısı

Suyun tasarruflu kullanılması gerektiğine dikkat çeken Şerifoğlu, küresel iklim krizi ve nüfus artışının su kaynakları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirtti. Şerifoğlu, su tasarrufu konusunda toplumun duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Amedtimes Diski

Günlük analiz raporlarına erişim

İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde üretilen suyun günlük analiz raporlarına DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden ulaşılabileceğini bildirdi.

Kaynak: DİSKİ