AMED TIMES- Yangının çıkış nedeniyle ilgili tartışmalar devam ederken, yangından sorumluluğu olduğu iddia edilen Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi son 2 günde 3 açıklama yayınladı.

Diyarbakır’ın Çınar ve Mardin’in Mazıdağı ilçelerinin bazı mahallelerinde çıkan yangın 12 kişinin ölümüne, onlarca kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

Yangından sorumluluğu olduğu iddia edilen Dicle Elektrik dağıtım şirketi son 2 günde 3 açıklama yayınlayarak  hedef gösterildiklerini ve bir provokasyon ile karşı karşıya olduklarını iddia etti.

Dicle Elektrik, anız yakımı sonrası çıkan yangının sebebi olarak elektrik tellerini gösteren İ.E isimli kişi hakkında ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymaktan’ suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

Dicle Elektrik konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı, “Oluşan her olumsuz durum karşısında şirketimizi hedef alan bazı çevrelerin yeni bir provokasyonu ile karşı karşıyayız. Anız yakımı sonrası başlayan ve ekiplerimizin ilk tespitlerine göre yangının elektrik hatlarından kaynaklanmadığı belirlendi. Buna rağmen elektrik hattı dahi bulunmayan bir yerde yangının dağıtım hattına ait tellerde çıktığı iddiasını ortaya atarak halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayan İ.E isimli şahıs hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu” ifadelerine yer verildi.

‘Bazı çevrelerin yeni bir provokasyonu ile karşı karşıyayız’

AK Partili eski belediye başkanı rüşvetten tutuklandı AK Partili eski belediye başkanı rüşvetten tutuklandı

Dicle Elektrik yetkilileri, “Oluşan her olumsuz durum karşısında şirketimizi hedef alan bazı çevrelerin yeni bir provokasyonu ile karşı karşıyayız. Anız yakımı sonrası başlayan ve ekiplerimizin ilk tespitlerine göre elektrik hatlarından kaynaklanmadığı belirlenen yangının, elektrik hatlarının tutuşması sonucu meydana geldiği iddiasının bazı çevrelerce dezenformasyon amaçlı ortaya atıldığı belirlenmiştir. Dicle Elektrik’in yanı sıra resmi makamların açıklamalarını da hiçe sayarak bu iddiayı ortaya atan İ.E. isimli şahıs hakkında, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçuna sebebiyet verdiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştur” dedi.

Kaynak: Amed Times