AMED TIMES - Batman Kurumlar Koordinasyonu, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Batman İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), TUAY-DER, Barış Anneleri Meclisi, Tevgera Jinên Azad (TJA), Gençlik Meclisi, ARÎ-DER, Bahar Kültür Merkezi temsilcileri açıklamaya katıldı. Kurumlar adına hazırlanan ortak basın metnini, DEM Parti Batman İl Örgütü Eşbaşkanı Songül Korkmaz okudu.

“Kadın özgürlük mücadelemizin önemli bir kazanımı olan ve dünya demokrasi tarihine geçen eşbaşkanlık sistemi partimiz açısından asla taviz verilmeyecek bir devrimdir. Partimizin her kademesinde uygulanan bu ilke seçimler için de geçerlidir. Yerel yönetimlerin herhangi bir kademesine seçilmek için partimize başvuran her aday adayı bu ilkeyi kabul ederek başvuru yapmıştır. Partimizin programında, halk oylaması yönetmeliğinde bu husus açıkça ifade edildiği gibi kurullarımızca 31 Mart Seçimleri için aday adaylarıyla yapılan mülakatlarda da bu husus açıkça ifade edilmiş ve tüm aday adayları eşbaşkanlık ilkesini kabul ettiklerini beyan etmiştir. Bize başvuran tüm aday adaylarımız, ‘eşbaşkanlık’ için başvurmuştur.”

CHP'nin Hatay başvurusu reddedildi CHP'nin Hatay başvurusu reddedildi

‘Öztüzün ısrarcı oldu’
Önseçimden sonra Batman Belediye Eşbaşkan adayı olarak seçilen Mehdi Öztüzün’ün başkan olmakta ısrar ettiği belirtilerek, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Halk oylamamız büyük bir başarıyla sonuçlandıktan sonra Batman Belediye Eşbaşkan adayı olarak seçilen Mehdi Öztüzün beyanının aksine bir tutumun içine girmiştir. İl örgütümüz ve merkezi komisyonlarımızın tüm çözüm çabalarına rağmen bizim açımızdan kadın iradesinin yok sayılması ve eşbaşkanlık ilkemizin reddi anlamına gelen ‘Belediye Başkanı’ olma tutumunda ısrar etmiştir. Kurulduğu günden itibaren resmi ideoloji ve karanlık güçlerin tetikçiliğini yapan, binlerce yurtseverimizin kanında eli olan, Kürt halkına yönelik topyekun saldırı içerisinde olan karanlık yapıların Batman halkına,
  partimize ve değerlerimize yönelik özel ve psikolojik saldırılara zemin sunmuştur.

Kaynak: Haber Merkezi