AMED -  DEM Parti’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkanı Mehmet Rüştü Tiryaki, partisinden seçilen belediye eş başkanlarıyla ilgili bir toplantı düzenledi.

Diyarbakır'da sokak ortasında silahlı kavga! Diyarbakır'da sokak ortasında silahlı kavga!

Diyarbakır’da Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, partilerinden seçilen belediye eş başkanlarıyla hükümetin açıkladığı tasarruf tedbirlerine dair, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, hükümetin aldığı tasarruf tedbirlerinin belediyelerin işlerini engellemeye yönelik olduğunu belirterek, “Alınan bu tedbirler belediyeler çalışmasın diye yapılmıştır.” Dedi.

Kayyımlar aracılığıyla borçlar artırıldı

Tiryaki, 31 Mart tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde iptal edilen ilçe ve belde seçimleriyle ilgili olarak da konuştu. İptal edilen seçimlerin haksız biçimde gerçekleştiğini ve kayyım siyasetini desteklemediğini vurgulayan Tiryaki, belediyelerin kayyımlar aracılığıyla borçlarının arttırıldığını ve talan edildiğini ifade etti.

Tasarruf tedbirlerinin, belediyelerin hizmet üretme kapasitesini engellediğini dile getiren Tiryaki, bu konuda şu ifadelere yer verdi: “Üç yıl süreyle her ne şekilde olursa olsun bu tasarruf tedbirleri kararları uyarınca hiçbir araç satın alınamayacak. Hizmet alım yoluyla kullanılan mevcut taşıtlar sözleşme sonunda izin alınmadan yeniden kiralanamayacak diyor. Belediye bürokratları sadece eve gidip gelirken belediyenin araçlarını kullanabilecek. Bu tasarruf tedbirlerine karşı bir dizi görüşme yaparak belediyelerimizin çalışma yapmasını engelleyecek bu kararlardan geri adım atılması için çaba sarf edeceğiz.”

Kaynak: AMED TIMES