AMED TIMES- DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları, yangın bölgesine gitti.

Diyarbakır’ın Çınar ve Mardin’in Mazıdağ  ilçesi arasında meydana gelen yangın felaketinin etkileri devam ederken,

Mazıdağ’ın bağlı Kelekê mahallesinde kurulan taziyeyi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları ve beraberindeki bir heyet ile  ziyaret etti.

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Burada ailelere taziyede bulundu.

Bakırhan yaptığı konuşmada yangının çıkış nedenine ilişkin ciddi iddialar olduğuna dikkat çekerek Dicle Elektrik şirketini işaret etti.

En düşük emekli aylığı açıklandı: İşte gelen zam! En düşük emekli aylığı açıklandı: İşte gelen zam!

“DEDAŞ bu cinayetin sorumlularındandır”

Bakırhan, “Büyük bir acı ve felakettir. Çok ciddi iddialar var. Bu iddiaların kesinlikle araştırılması gerekiyor. Bölgede araştırma yapan, çalışma yürüten STK’ların ve ilgili kurumların da bu konuda hazırlamış oldukları raporlar var. Yangının DEDAŞ’ın direk tellerinin yere düşmesiyle başladığını belirtiyorlar. Görgü tanıkları da var. Bunun iyice araştırılması gerekiyor” dedi.

Can kaybının 14 olduğunu dile getiren Tuncer bakırhan,  “Sabotaj mı dersiniz, DEDAŞ’ın direkleri mi dersiniz, bunların ivedilikle araştırılması gerekiyor. Haraç almasını bilen, elektriği kapatan ama 40-50 yıldır onarmayan, halkımızın tüm uyarılarına rağmen hala bu bölgede odun direkler kullanan DEDAŞ bu cinayetin sorumlularındandır” ifadelerini kullandı.

Affet Bölgesi ilan edilmeli

Bakırhan ayrıca bölgenin  bir an önce ‘afet bölgesi’ ilan edilmesi gerektiğini belirterek, “Hayvanlar, yüzlerce hektar ekili arazi zarar gördü. 14 canımız yaşamını yitirdi. Milyonlarca lira zarar ortaya çıktı. Bir an önce buranın afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor ve buradaki halkımızın zararlarının da tazmin edilmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: Amed Times