AMED TIMES - Dem Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları, Çınar ve Mazıdağı’ndaki yangınların sorumlusunun DEDAŞ olduğunu ileri sürdü. Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesinde meydana gelen yangın felaketinde ölenlerin sayısı 14’e çıktı.

Yangının yaşandığı Mazıdağı ilçesine bağlı Kelekê mahallesinde kurulan taziyeyi Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları, DEM Parti Van, Diyarbakır, Mardin Büyükşehir ve ilçe belediye eşbaşkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin aralarında olduğu heyet ziyaret etti.

Ziyaret sırasında partililer ailelerle tokalaşıp, başsağlığı dileğinde bulundu. Taziye ziyareti ardından heyet açıklama yaptı. İlk olarak söz alan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, bulundukları yerde büyük ve ağır bir olay yaşandığını belirtti. Çınar ve Mazıdağı arasında çıkan yangında onlarca insanın yaşamını yitirdiğini dile getiren Bayındır, “El ele vererek halkımız, ailemizin acısını birlikte paylaşacağız. Ve bu acıyı azaltacağız. Başta bütün parti ve kurumlarımızla yaşamını yitirenleri anıyor, yaralılara şifalar diliyoruz” dedi.

Diyarbakır'da toplu taşıma araçlarında klima denetimleri sıkı takipte! Diyarbakır'da toplu taşıma araçlarında klima denetimleri sıkı takipte!

‘Sorumlu DEDAŞ’

Bayındır, felakete dönüşen son yangında DEDAŞ’ın sorumluluğuna dikkat çekti. Yurttaşların başvurmasına rağmen DEDAŞ’ın kırsal mahallelerde bulunan direkleri onarmadığını ifade eden Bayındır, “Bu her açıdan ispatlandı. Bu yangının sorumlusu DEDAŞ’tır. İlk andan beri biz halkımızın yanındaydık, helikopter istedik ama ateş söndürme helikopteri göndermediler. Gündüz 11’e kadar da kimse ailemize yardım etmedi. Acımız büyük tarif edilemez ama bu acıyı bütün kurumlarımızla azaltacağız. İnşallah acımız, derdimizi birlikte azaltacağız. Kendimizi bu düşmanlara boyun eğdirtmeyeceğiz. Bu halkın acısı ne kadar acı olursa da düşmanlık yapıyorlar. Dün bu düşmanlığı sosyal medyada nasıl görüldüğünü gördük. Bu olaya alkış çalacaklardı neredeyse. Bu kadar büyüttüler bu düşmanlığı. Dünden bu yana Serhat, Amed, Botan’dan binlerce insanımız bu olay yerinde ve ailelerimizle. Elimizden ne gelirse yaptık, yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi