AMED TIMES- Son zamanlarda yaptığı açıklamalarla vatandaşlardan tepki toplamaya devam eden DEM Parti bu defa da Diyarbakır’a taktı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adayı Doğan Hatun, seçilmeleri taktirde yapacakları çalışmaları anlattı. Eşbaşkanlık sistemine değinen Hatun, resmiyette kimin başkan olacağı sorusunu şu ifadelerle yanıtladı:

Diyarbakır'da öğretmenini bıçaklayan ögrenci tutuklandı Diyarbakır'da öğretmenini bıçaklayan ögrenci tutuklandı


“Resmiyet sadece devlet içindir, bizim için değil. Partimizi bu resmiyet ilgilendirmiyor. Biz buna eşit bakıyoruz. Ben olmuşum veya diğer eş başkan belediye başkanı olmuş bizim için önemli değil. Tüm arkadaşlarımız ve partimiz için de önemli değil. Doğrusu halkımız için de önemli değil. Bu yüzden bir problem yok, biz bu sistemden memnunuz.”

"Amed başkentimizdir"

Hatun, seçilmelerinin ardından yapacakları çalışmalar arasında Diyarbakır isminin değiştirilmesi için referandum düzenleyeceklerini söyledi. Hatun “Doğrusu sayacağım üç neden de birbirinin aynısı. Birincisi biz “Amed başkentimizdir, bundan bin yıl sonra da Kürtlerin başkenti olarak kalacaktır” diyeceğiz. Bu şehrin pazarında dili değiştirip Kürtçe yapacağız. Şehrimizin, sokaklarınızın, pazarımızın, işinizin, her şeyin, hizmetlerinizin adını Kürtçe yapacağız. Sekiz yıldır bu şehirde tek bir Kürtçe kültürel, sanatsal etkinlik yok. Teknik açıdan da yapacağımız çok sayıda projemiz var. Üçüncüsü de bu şehre bir kez daha sevgiyi getireceğiz. Birbirimizi seveceğiz. Sivil toplum örgütleri içerisinde çalışırken de Türkçe adı Diyarbakır olsa da biz hep Amed'i kullanırdık. Amed adında bir platformumuz vardı. Aslında bu meseleyi referanduma götürmeyi hiç düşünmedim ama buna öncülük yapılabilir. Devletin koyduğu yasalarda da bu var. Güroymak Norşin örneği gibi. İlçe ve köy adları neden olmasın? Bunu referandumla halk değiştirebilirler. Halkımız referandum isterse yaparız. Yapılması da gerekiyor. Halkımıza da sormamız gerekiyor, bu konuda anket de yapabiliriz, sosyal medyadan da üzerinde çalışabilir ve bu değişimlere öncülük edebiliriz” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi