AMED TIMES -  Diyarbakır Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Milletvekili  Ceylan Akça Cupolo araştırılması ve yangın bölgesinin afet bölgesi ilan edilmesi ifade ederek açıklamalarda bulundu.

Cupolo, yangının çıkış nedenleri, yangına müdahaledeki aksaklıklar ve yangında zarar görenlerin durumuyla ilgili ciddi endişelerini dile getirdi.

Yaralıların tedavi edilmemesi ihmaline inceleme yapılmalı

Yangının çıkış anının nedenlerinin araştırılması ve yangına müdahalede geç kalınmasının insan ve hayvan kayıplarına yol açan sorumluların ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayan Cupolo, yaralıların tedavi edilememesindeki ihmallerin de incelenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca yangında malını, evini, ekini veya hayvanını kaybeden vatandaşların zararlarının tazmini için adımlar atılması gerektiğini ifade etti.

Diyarbakır'da korkunç kaza: 4 yaralı Diyarbakır'da korkunç kaza: 4 yaralı

Cupolo’dan yangın bölgesinin Afet bölgesi ilan edilme çağrısı

Cupolo, oluşan devasa ekonomik ve ekolojik yıkımın boyutlarının detaylı bir şekilde araştırılmasının yanı sıra yangın bölgesinin Afet Bölgesi ilan edilmesi çağrısında bulundu. Bu doğrultuda Anayasa'nın 98. maddesi ile Meclis İç Tüzüğü'nün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması talebinde bulunan Cupolo, konunun önemini vurgulayarak yetkililerden gereken adımların atılmasını beklediklerini belirtti.

Kaynak: AMED TIMES