Love bombing, gaslighting, ghosting... Bu gibi kelimelerin sosyal medyada çok sık kullanıldığını, özellikle de Z kuşağı tarafından farklı ilişki durumlarını tarif etmek için tercih edildiğini görüyoruz. Bunun yanı sıra daha eskilerin de tercih ettiği "crush" gibi bir kelime de var. Bundandır ki daha çok Y kuşağı crush ne demek sorusunu araştırıyor.

Bahsettiğimiz gibi bu gibi kelimeler daha çok aşk hayatındaki tuhaf durumları anlatmak için kullanılıyor. Bu durumlar sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla ortaya çıktı.

Sevilen filmin ikincisi çıkıyor Sevilen filmin ikincisi çıkıyor

Doğal olarak en popüler sosyal medya mecralarını bizzat içinden çıkartan Amerika Birleşik Devletleri gençleri yeni bir jargonun oluşumunda da direkt olarak rol oynamaktalar.  Peki bu kelimelerden Türkçe'de en çok tercih edilenlerden Crush ne demek, hangi durumu tanımlamak için kullanılıyor? Bu kelimenin Türkçe çevirisi tam olarak hangi anlama geliyor? Hepsini sizler için derledik.

Crush Ne Demek?

Crush kelimesi, sözlük anlamıyla "ezmek" kelimesinin İngilizce karşılığıdır. Fakat bu kelimenin Amerikan argosunda farklı bir kullanım alanı bulunmakta. Bu nedenle crush ne demek araması sıklıkla yapılıyor. 

Argoda crush kelimesi, birine duyulan sırılsıklam aşkı tanımlamak için kullanılır. Türkçemizdeki "ben sana tutuldum" tabirini bilirsiniz. Buradaki tutuldum kelimesinin Amerikan argosundaki karşılığı crush kelimesidir.

Crush Ne Demek (3)

Crush kelimesi illa ki karşılıksız veya tek taraflı bir aşkı anlatmak zorunda değildir. Ancak kullanımına baktığımızda daha çok bu şekil platonik ilişkileri ve duyguları tanımladığını görüyoruz.

Örneğin filmlere baktığımızda birisi crush tabirini kullanıyorsa buradan karşılıklı bir aşk itirafı doğmayacaktır. Tıpkı bizde olduğu gibi karakterimiz "ben sana tutuldum" diyecek ve olumsuz cevap alacaktır.

Yani kısacası crush ne demek, aşk demek, ancak çoğunlukla karşılıksız bir aşk demek.

Crush Kelimesi Nerede Kullanılır?

Son dönemde Crush kelimesi Türkçe'ye direkt olarak geçmiş gibi duruyor. Öyle ki pek çok insandan "o benim crushım" gibi kelimeler duyuyoruz. Crushım ne demek sorusunun da sık sık aratılmasına şaşırmamalı.

Crush kelimesi bahsettiğimiz gibi orijinalinde ezmek anlamına geliyor ve bu fiile ihtiyaç gelen her yerde kullanılabilir. Argo crush kelimesi ise yine bahsettiğimiz gibi aşk ilişkilerinden bahsederken kullanılmalıdır. Dolayısıyla crushım diyen birisi "my crush" demek, yani "sırılsıklam aşık olduğum kişi" demek istiyordur.

Crush Ne Demek (4)

Bunun yanı sıra aşık olunan kişiden üstü kapalı bahsetmek için kullanılan crush name tabiri var. Crush name nedir, aslında sadece isimden ibarettir. 

Celebrity Crush Ne Demek?

Celebrity İngilizcede "ünlü" anlamına gelmektedir, dolayısıyla bu tabirin anlamı oldukça basit: Celebrity crush, bir ünlüye duyulan ve yer yer platonik aşk derecesine dahi varabilen "crush" durumuna verilen isimdir.

Örneğin 2010'ların başına, yani sosyal medyanın çok da yaygınlaşmadığı zamanlara dönelim. Birçok ünlüyü insanlar ya televizyonlardan, ya da dergilerden takip etmektelerdi. Bu ünlüler televizyon üstünden bambaşka bir hava yaymaktalardı, nitekim televizyon bizlere gerçekliği çoğunlukla mükemmelleştirerek sunar.

Crush Ne Demek (2)

Sadece bir ekran karşısından gerçekte asla göremeyeceğini düşündüğü kadar yakışıklı erkekleri veya güzel kadınları gören insanlar, bu ünlülere karşı belli bir ilgi geliştirdiler. Bu ilgi de celebrity crush tabirini karşılıyor aslında.

Türkiye için Kıvanç Tatlıtuğ ve Mine Tugay, yurtdışı içinse Brad Pitt ve Sydney Sweeney son dönemin en önemli celebrity crush örneklerindendir. Bu sanatçıların onlara hayranlık değil, "crush" besleyen çok sayıda sevenleri var.

Crush On You Ne Demek?

Crush on you bir İngilizce itiraf cümlesidir. Yukarıda kurduğumuz cümlelerden "ben sana tutuldum" direkt olarak "crush on you" cümlesinin Türkçe karşılığıdır.

Eğer ki biri birisine duyduğu ilgiyi açıklamak istiyor fakat doğru kelimeleri bulamıyorsa basit bir şekilde "crush on you" diyebilir. Bu da işin kısaca çözülmesini sağlayacaktır.

Instant Crush Ne Demek?

Bu sorunun da cevabı oldukça basit; Instant Crush, kısaca "ilk görüşte aşk", veya kelime anlamıyla "anında aşk" demektir. Bazı insanlar arasında özel bir bağ kurulabilmesi için tek bakış yeter ya, işte Instant Crush tabiri o bakışı açıklıyor bizlere.

Crush Ne Demek (1)

Bunun yanı sıra Instant Crush aynı zamanda ünlü bir Daft Punk şarkısının da ismidir. Şarkının sözleri de bu tabirle ilintilidir. Zaten bu tabir şarkının çıkışından sonra daha çok kullanılır oldu.

Crush Kelimesi Neden Kullanılıyor?

Günümüzde evrensel dil İngilizce olmuş vaziyette. Gerek politikada, gerek kültür ve sanatta, gerek de teknolojide İngilizce kullanımı büyük önem taşıyor. 

Bu durumdan doğal olarak popüler kültür ve gündelik hayat da etkileniyor. Gündelik hayatımızın en büyük parçalarından birisi nedir? Aşktır. Dolayısıyla diğer pek çok kelime gibi crush kelimesi de dilimize giriş yaptı ve yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Editör: Esra Editor