Yaprak Dökümü'nün Ahmet'i Yusuf Atala dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alındı Yaprak Dökümü'nün Ahmet'i Yusuf Atala dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alındı

AMED -  Gezi Parkı protestoları sırasında gözaltına alınan kadınlara yönelik "çıplak arama" uygulaması nedeniyle yargılanan polisler hakkında önemli bir gelişme yaşandı.

Gezi protestoları sırasında 8 Temmuz 2013 tarihinde Taksim Dayanışma üyesi Cansu Yapıcı ve Ayşe Mücella Yapıcı’ya gözaltında çıplak arama yapan polisler Songül Ekin Kılıç, Levent Mustafaoğlu ve Canan Bolat’ın yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya o dönem nezarethane amiri olan başka suçtan tutuklu eski polis memuru Levent Mustafaoğlu, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, Cansu ve Mücella’nın avukatları hazır bulundu.

Savcı polisler hakkında hapis cezası talep etti

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, iki kadın polisin üst aramasının gereklerine aykırı eylemlerde bulunduklarının anlaşıldığını kaydederek, her iki polise ayrı ayrı 'görevi kötüye kullanma' suçundan 6'şar aydan 2'şer yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti. O dönem nezarethane amiri olan diğer sanık Levent Mutafoğlu’nun ise beraatını talep etti.

Duruşma ertelendi

Son olarak kararını açıklayan mahkeme heyeti, avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı 17 Ekim'e erteledi.

Kaynak: Haber Merkezi