MEB nakil işlemlerinde politika güncellemesine gidiyor MEB nakil işlemlerinde politika güncellemesine gidiyor

AMED TİMES - Çetin kış şartlarının yaşandığı Doğu’da elektrik dağıtım hizmeti veren Aras Elektrik, kış aylarında olası çığ düşmelerine karşı personele “Çığda Arama ve Kurtarma Eğitimi” kapsamında 30 kişilik ekibin katıldığı eğitim 5 gün sürdü.

Erzurum Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekipleri tarafından verilen eğitim; teorik, saha uygulaması ve tatbikat olmak üzere 3 aşamada tamamlandı.

A W163037 02

Eğitimin ilk aşamasında 2 gün süren teorik eğitimlerde katılımcılara çığ bilgisi, beslenme ve barınma, ilk yardım ekibi oluşturma, çığ bölgesine ulaşım, güvenli yaklaşım, arama, gözetleme, kar altında kalanlara kısa sürede ulaşma ve malzemeler hakkında bilgiler verildi.

Eğitimin ikinci aşaması olan saha uygulaması Konaklı Kayak Merkezi’nde yapıldı. Bu eğitimde, kar altında kazazede arama, bulma ve çıkarma, fiziksel ve psikolojik kontrol yapma, güvenli alana sevk etme, karda yürüyüş teknikleri ve sahada olumsuz durumlarda ekiplerin kendilerini korumaları için acil durum barınağı yapma eğitimleri verildi.

Eğitimin son aşamasında oluşturulan senaryo kapsamında, arızaya giden ekibin çığ düşmesi sonucu karın altında kalması canlandırıldı. Ekipteki birinin çığdan kurtularak kimlerle irtibata geçmesi ve çığ alanında nasıl hareket etmesi gerektiği ile ilgili tatbikat yapıldı. Ayrıca yaşam sinyali denilen cihazlarla da aramaların nasıl yapıldığı gösterildi, personel bu konularda da bilgilendirildi.

Kaynak: İHA