AMED TIMES -  Mardin ve Diyarbakır’ı etkileyen yangın faciasının ardından bölgeye ziyarete bulunan CHP heyeti, Meclis’in yangın faciasını araştırması için önerge verdiklerini belirtti. Heyet, DEDAŞ’ın olayda olağan şüpheli olduğunu ve kendi suçunu inkar ederek yurttaşları hedef gösterdiğini ifade etti.

Diyarbakır'ın 16 ilçesinde yarın elektrikler kesiliyor: DEDAŞ 21 Temmuz 2024 için uyardı Diyarbakır'ın 16 ilçesinde yarın elektrikler kesiliyor: DEDAŞ 21 Temmuz 2024 için uyardı


Diyarbakır ve Mardin’de yaşanan ve 15 kişinin yaşamına mâl olan yangın faciasına ilişkin CHP heyeti yangını etkileyen köyleri ziyaret etti.

D S C03544
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Ahmet Baran Yazgan ve CHP İl Başkanı İsmail Akyıl’ın içinde olduğu heyet, yangında hayatını kaybeden aileleri taziye ziyaretinde bulundu.


Köylüler ile bir araya gelen CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, burada yaptığı açıklamada, yangın bölgesinde büyük bir felaketin yaşandığını olayla ilgili hem muhtarları hem görgü tanıklarını dikkatle dinlediklerini belirterek, herkesin yangından DEDAŞ’ın sorumlu olduğunu söylediğini aktardı.


Cumhuriyet savcıları nesnel ve objektif araştırma yapması gerektiğini ifade eden Baraşarır,  “Bizde burada görüyoruz. 50 yıllık direklerle elektrikler veriliyor. Müdahale geç yapıldığı için bu kadar insan yaşamını yitirdi ve zarar bu kadar büyük oldu. Bu konunun da araştırılması gerekiyor” dedi.


“Bütün gerçeklik ortaya çıkana kadar Diyarbakır’da olacağız”
Belediyelerimizden destek isteyeceğiz diyen Başarır, “Burada su, elektrik internet yok. İnsanlarımız yaşamlarını zor yürütüyor. Zaten insanlarımız hayvanlarına bakmak ekinlerini kurtarmak için yaşamlarını yitirdi. Bizlerde, belediyelerimizden destek isteyeceğiz. Bu olayın bütün gerçekliği çıkana kadar Diyarbakır’da olacağız” Bu yangınlara ilişkin meclise bir araştırma önergesi verdik, “neden bu mevsim de orman yangınları sıkça oluyor, eksiklikler nelerdir?  Bir zahmet buna evet desinler. Meclis bunu araştırsın” şeklinde konuştu.
Sezgin Tanrıkulu: Bunun hesabını soracağız
CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yangının önlenebileceğini ifade ederek, 
“Önlenebilir nedenlerle insanların hala yaşamını yitirmesi benimi açımdan kahredicidir. 2024 yılında hala bu direklerden hizmet alıyorsak, halen kar amaçlı bu hizmete bakılıyorsa ve hala buralara nefret söylemi yaratılarak yurttaşlarımızın acısıyla ortaklaşamıyorsak bu beni kahrediyor. 15 yurttaşımız yaşamını yitirdi. Bunun müsebbibi olanlardan hesap soracağız” dedi.


‘DEDAŞ’ı sadece bu olaydan değil diğer pratiklerinden dolayı olağan şüpheli ilan eden benim’


Tanrıkulu, Amed Times’in sorularına verdiği cevabında neden Dicle Elektrik Dağıtım Şirketini yaşananlardan sorumlu tutuğunu ise şu cümlelerle anlattı:


“İlk günden itibaren DEDAŞ’ı sadece bu olaydan değil diğer pratiklerinden dolayı olağan şüpheli ilan eden benim. DEDAŞ ise kendi olağan suçunu inkar ederek, yurttaşları hedef gösteriyor. Raporlar ortaya çıkacak. Anız yangını olmadığı genel kanı olarak görüldü. Ekin yerdeyken anız yakılamaz. Bu gerçekçi değil. Savcılık şeffaf adil ve dürüst bir araştırmayı kamuoyuna açıklar. Dayanışma içinde olmamız lazım. İletim hatları konusunda DEDAŞ’ın yeterli yatırımı yapmadığını biliyoruz. Geçmiş yıllarda DEDAŞ’ın yatırım yapması gerektiğini söylemiştik. Onlarda yatırımların yetersiz olduğunu söylüyordu. Devletin bu işi özel şirkete bırakmadan bakım onarım işini kendisinin yapması lazım. Bu olayın kapatılmaması için üzerimize ne düşüyorsa yapacağız."


Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyünde yangın bölgelerini inceleyen CHP heyeti, daha sonra taziye evine geçti.

Kaynak: Amed Times