Ülkemizde iş arayışında olan birçok kişi belediye işçiliği hakkında araştırmalar yapıyor. En çok araştırılan konulardan birisi ise belediye işçi maaşları 2024 bilgileri olmaktadır. Sizler için İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve diğer büyükşehirler için belediye işçisi maaşlarını araştırdık! Belediye işçileri ne kadar maaş alıyor? Güncel bilgileri derledik…

Belediye işçileri zam sonrasında yeni dönemde asgari ücretin üzerinde maaş almaktadır. Kadrolu personeller için geçerli olan bu durum, kadrosuz personeller için de merak ediliyor. Belediye işçi maaşı bilgilerini kadrolu, kadrosuz, taşeron ve sözleşmeli gibi kriterler için ayrıntılı olarak ele alıyoruz! İşte detaylar…

Belediye İşçisi Maaşı Ne Kadar Oldu?

2024 yılında belediye işçileri zam konusu merak ediliyordu ve birçok belediyenin zam oranlarını açıklamasıyla birlikte konu da netliğe kavuştu. Belediye işçi maaşları ne kadar oldu sorusuna yönelik birçok büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesi, toplu iş sözleşmeleri doğrultusunda zam oranlarını açıkladı. Peki, İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri’nde belediye işçisi maaşı ne kadar oldu? Detaylı olarak açıklıyoruz…

Belediye şirket işçileri maaşları, genellikle işçi sendikaları ve belediyeler arasında imzalanan toplu iş sözleşmelerine göre belirlenmektedir. Zam oranları da aynı şekilde sözleşmelerin yenilenmesiyle belirleniyor. Bu durum kadrolu daimi işçiler için geçerliyken sözleşmeli personellerde daha farklıdır. Belediye işçisi maaşlarını tüm kriterlere göre sıralıyoruz. İşte ayrıntılar…

Belediye Işçi Maaşları (3)

Belediye İşçi Maaşları 2024: Ortalama Güncel Tutarlar

Belediye daimi işçi maaşları, Türkiye koşullarında asgari ücretin üzerinde olması ve daha birçok yan haklarla birlikte oldukça merak edilen başlıklardan birisidir. Çeşitli avantajlarla iyi durumda olan bu maaşlar, genel anlamda tüm büyükşehir belediyeleri için ortalama olarak aynı düzeydedir. Şimdi şehirlere göre güncel maaşları inceleyelim…

Belediye işçi maaşları 2024 yılındaki son zamlarla birlikte aşağıdaki gibidir:

İstanbul Belediye İşçisi Maaşları

26.300 TL

Ankara Belediye İşçi Maaşı

25.500 TL

İzmir Büyükşehir Belediye İşçi Maaşları

30.000 TL

Antalya Belediye İşçisi Maaşı

25.100 TL

Kadrolu Belediye İşçi Maaşları (Ortalama)

25.000 TL – 32.500 TL

Belediyede Taşeron İşçi Maaşları

17.002 TL – 20.000 TL

Sözleşmeli Belediye İşçisi Maaşı

17.002 TL – 22.500 TL

Yukarıdaki maaş bilgileri, kadrolu işçiler için belirlenen en düşük maaşı, sözleşmeli ve taşeron personeller için ise en düşük – en yüksek maaşı ifade etmektedir. Ancak belediye işçi maaşı, kişisel durumlara ve belediyelere göre değişiklik gösterebilecektir.

2024 belediye işçi maaşları listesini daha detaylı olarak inceleyelim…

1- Kadrolu Belediye İşçi Maaşı

Belediyelerde işçi olarak çalışmak isteyen birçok kişi bunun yollarını araştırırken aynı zamanda maaş bilgilerini de merak ediyor. Ücretlerin düzenli ödenmesi, aylık asgari ücretin çok üzerinde maaş alınması ve çeşitli yan haklarla birlikte giderek daha da cazip hale gelen belediye işçilerinin maaşı, kadrolu personeller için oldukça iyi durumdadır. Peki, kadrolu belediye işçisi maaşları ne kadar? İşte yanıtı…

Kadrolu belediye işçi maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Kadrolu belediye işçileri, belediyelere göre değişmekle birlikte ortalama olarak 25.000 TL ile 32.500 TL arasında maaş almaktadır.

Belediye Işçi Maaşları (6)

2- Taşeron Belediye İşçisi Maaşları

Kadrosuz belediye işçi maaşları şeklinde de bu konuya dair araştırmalar yapılabiliyor. Eğer kadro şartlarını sağlamıyorsanız sözleşmeli ya da taşeron gibi farklı çalışma alternatiflerine sahipsiniz. Ancak taşeron belediye işçisi maaşı, diğer kadrolara göre çok daha düşüktür.

Taşeron belediye işçi maaşları güncel olarak şu şekildedir:

 • Belediyelerde taşeron olarak çalışan personeller, taşeron firmanın maaş politikasına göre değişmekle birlikte ortalama olarak 17.002 TL – 20.000 TL arasında maaş almaktadır.

3- Sözleşmeli Belediye İşçi Maaşları

Belediyede işçi olarak çalışmak istiyorum diyorsanız, kadrosuz olmak üzere sözleşmeli bir şekilde de çalışabilirsiniz. Bu şekilde doğrudan belediye personeli olursunuz ancak, kadrolu personel olarak yüksek maaş imkanından yararlanamazsınız. Ancak yine de belediyede taşeron işçi maaşlarına göre daha iyi ücretler alabilirsiniz.

Sözleşmeli belediye işçi maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Sözleşmeli belediye işçileri, sözleşmede geçen ücret politikalarına göre değişmekle birlikte ortalama olarak 17.002 TL – 22.500 TL arasında maaş alır.

Belediye Işçi Maaşları (2)

4- Belediye Şirket İşçileri Maaşı

Belediyede işçi olarak çalışan personeller, genel olarak belediyeye ait alt şirketlerde hizmet göstermektedir. Bu nedenle belediye şirket işçileri maaşları da merak edilmektedir. Belediyede şirket işçisi olan kişiler, kadrolu, kadrosuz, taşeron ya da sözleşmeli olarak çalışabiliyorlar. Bu nedenle maaş aralığı çok geniş kapsamlıdır.

Belediye işçi maaşları 2024 yılında ilgili belediyelerin şirketleri için şu şekildedir:

 • Belediye şirketlerinde işçi olarak çalışan personeller, çalışma türüne bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte 17.002 TL – 32.500 TL arasında maaş alır.

Belediye İşçi Maaşını Etkileyen Faktörler

Belediye işçi maaşları için güncel bilgileri sizlere derledik. Büyükşehir belediyelerinde genellikle kadrolu işçiler daha yüksek maaş almaktayken ilçe belediyelerinde bu durum farklılık gösterebilmektedir. Özellikle temel olarak sözleşmeye bağlı bir şekilde belirlenen belediye işçisi maaşlarını etkileyen başkaca birçok faktör daha bulunmaktadır. Şimdi bu faktörleri inceleyelim…

Belediye işçi maaşını etkileyen faktörler şu şekildedir:

 • Kadro Durumu (Kadrolu, Sözleşmeli, Geçici, Daimi, Taşeron)
 • Deneyim Süresi
 • Mesleki Beceri ve Yeterlilikler
 • Medeni Durum
 • Çocuk Sayısı
 • Ek Tazminat Hak Edişleri
 • Belediye ve Sendikalar Arasında İmzalanan Sözleşmeler
 • Ekonomik Faktörler

Belediye işçilerinin maaşı genel olarak yukarıdaki faktörler dikkate alınarak belirlenmektedir. Örneğin birçok belediyede deneyim süresi yüksek olan işçiler, yeni başlayan işçilere göre daha yüksek maaş alırlar. Aynı şekilde evli ve çocuklu olan belediye işçileri, bekar işçilere göre yüksek maaş almaktadır. Bununla birlikte maaşları etkileyen temel faktörler ise kadro durumu ve imzalanan sözleşmelerdir.

Belediye Işçi Maaşları (5)

Belediye İşçi Maaşları Bayramdan Önce Ödenecek Mi?

Belediyede işçi olarak çalışan personellerin en çok merak ettiği soruların başında, maaşların dini bayramlardan önce ödenip ödenmeyeceği geliyor. Belediye işçisi maaşları, genellikle bayram tatiline denk geldiği dönemlerde bayram öncesinde hesaplara yatırılmaktadır. Ancak bu konuda da belediyeden belediyeye değişen uygulamalar söz konusu olabilir.

Belediye işçi maaşları bayramdan önce ödenecek mi sorusu için özellikle büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyelerinde bayram öncesi yatar yanıtı verilebilir.

Türkiye’nin pek çok belediyesi için bu geçerlidir. Ancak, bazı belediyeler, işçi maaşlarını ödeme noktasında farklı uygulamalara gidebilir. Bu konuda da çalıştığınız belediyenin web sitesinde yer alan duyurular bölümünü takip etmenizde yarar bulunuyor.

Belediye İşçi Maaşları Ne Zaman Yatar?

Belediye işçisi maaşlarının ayın kaçında yattığı da en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Belediyede işçi olarak çalışan personeller, her belediyenin farklı uygulamalarına göre değişik zamanlarda maaşlar almaktadır. Örneğin bir belediye her ayın 1’inde ödeme yaparken, diğer belediye 15’inde ödeme yapabilir.

Bu nedenle belediye işçi maaşları ne zaman yatar sorusunun kesin bir yanıtı bulunmamaktadır. Yeni işe girecek adayların, sözleşme aşamasında bu konuya dair güncel bilgileri yetkili kişilerden alması daha sağlıklı olacaktır.

Belediye Işçi Maaşları (4)

Belediye İşçi Alımı Var Mı? 2024 Detayları…

Belediye işçi maaşları ne kadar sorusunu detaylı bir şekilde yanıtladıktan sonra güncel olarak iş ilanlarına göz atalım. Belediye işçi alımı 2024 yılında geçmiş yıllarda olduğu gibi farklı kaynaklar üzerinden yayınlanmaktadır. Belediye işçi iş ilanlarına ulaşmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • İŞKUR Kurum Dışı Kamu İşçi Alımı Sayfası
 • Belediye Web Siteleri
 • Belediyelerde Bulunan İnsan Kaynakları Ofisleri

Belediyede işçi olmak için ne gerekir diye soruyorsanız bu kaynaklar üzerinden başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Şayet şartları sağlıyorsanız işe alım süreciniz, ilgili işe alım personeli tarafından başlatılacaktır.

Belediye işçisi nasıl olunur sorusunda da yaş, sağlık, deneyim ve ikamet gibi şartları yerine getirmeniz gerekir. Belediye işçi iş ilanlarında genellikle 18 – 55 yaş şartı, görevi yapmaya engel sağlık sorununun olmaması şartı, en az 2 yıl deneyim süresi ve belediye sınırları içerisinde ikamet etme şartı aranmaktadır. Buna ek olarak adli sicil kaydının temiz olması da şartlar arasında yer alabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Belediye işçi maaşları 2024 bilgileriyle alakalı olarak sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

1- Belediyede çalışan işçiler ne kadar maaş alıyor?

Belediye işçilerinin maaşı, kadro durumuna göre değişiklik gösterir. Belediye işçi personelleri genel olarak 17.002 TL – 32.500 TL arasında maaş almaktadır.

2- Kadrolu belediye işçisi maaşları ne kadar?

Benzin ve motorine zam geliyor! Benzin ve motorine zam geliyor!

Kadrolu belediye işçi maaşları belediyeden belediyeye göre değişiklik gösterir. Sendikalarla imzalanan sözleşmelere bağlı olarak belirlenen ücretler günümüzde aylık 25.000 TL – 32.500 TL arasında değişmektedir

Editör: Esra Editor