AMED TIMES - Ramazan Bayramı tarihleri, 'Onbir Ayın Sultanı' Ramazan-ı Şerif'in gelmesiyle beraber gündeme oturdu. Özellikle memurlar ve özel sektör çalışanları yıllık izinleriyle birleştirerek daha uzun bir tatil yapmanın planlarını yapıyor. Kamu kurumları başta olmak üzere okullar, üniversiteler, belediyeler, bankalar ve diğer birçok kurum Ramazan Bayramı tatili nedeniyle kapalı olacak. Oruç ayı olarak da bilinen Ramazan ayı 11 Mart günü başlayacak. Peki, Ramazan Bayramı ne zaman ve tatil kaç gün sürecek? İşte, detaylar...

Alanya'da yeni bir bitki keşfedildi Alanya'da yeni bir bitki keşfedildi

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2024 Ramazan Bayramı takvimini duyurdu. Bayram tatilleri, resmi tatil olduğundan belediye, kaymakamlık, muhtarlık ve diğer tüm kamu kurumları hizmet vermeyecek. Ramazan ayının gelmesiyle beraber çalışanlar, bayram tatilinin kaç gün olacağını merak ediyor. Önceden yıllık izin planlaması yapmaya hazırlananlar, tatil süresine göre rezervasyon işlemlerini gerçekleştirecek. Dini günler, hicri takvime göre hesaplandığından bir önceki yıla göre farklı tarihlere denk geliyor. Bu yıl bayram tatili geçtiğimiz yıla göre daha erken başlayacak.

Peki, 2024 Ramazan Bayramı ne zaman? İşte, bayram günleri...

Ramazan bayramı 2024 ne zaman?

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı, Nisan ayının 4. haftasında kutlanmıştı. Bu yıl ise Ramazan Bayramı, Nisan ayının 2. haftasına denk geliyor. Ramazan Bayramı'nın bir gün öncesinde arefe günü olduğu için yarım gün olarak kabul edilecek. İşte, Ramazan Bayramı takvimi;

Ramazan Bayramı Arefe günü: 9 Nisan Salı

Ramazan Bayramı 1. günü: 10 Nisan Çarşamba

Ramazan Bayramı 2. günü: 11 Nisan Perşembe

Ramazan Bayramı 3. günü: 12 Nisan Cuma (son)

Tatil kaç gün?

Daha önceki yıllarda bayram tatilinin uzatılması için arefe ve daha öncesindeki günler idari izin sayılarak bayram tatilinin uzatılması kararı alınmıştı. Ancak 2024 yılına ilişkin resmi bir bilgilendirme yapılmadı. Ramazan Bayramı'ndan önceki ilk iş günü olan 8 Nisan Pazartesi ve arefe gününün idari izin olması durumunda bayram tatili 6 Nisan Cumartesi günü başlayacak ve 14 Nisan Pazar günü sona erecek. Bu durumda tatil 9 güne uzayacak.

Ramazan bayramında kapalı olan kurumlar

Okullarda ara tatil, bu yıl Ramazan Bayramı tarihlerine denk geliyor. Bu sebeple okullar bayram günü kapalı olacak. Okullarla birlikte üniversiteler de tatil olacak. Okullar ve üniversitelerin yanı sıra bankalar, eczaneler, borsa, belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler, noterler, nüfus müdürlükleri ve hastaneler (acil servisler hariç) de kapalı olacak.

Diyanet dini günler takvimi 2024

REGAİB KANDİLİ: 11 Ocak 2024 Perşembe

ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI: 12 Ocak 2024 Cuma

MİRAÇ KANDİLİ: 6 Şubat 2024 Salı

BERAT KANDİLİ: 24 Şubat 2024 Cumartesi

RAMAZAN BAŞLANGICI: 11 Mart 2024 Pazartesi

KADİR GECESİ: 5 Nisan 2024 Cuma

AREFE: 10 Nisan 2024 Salı

RAMAZAN BAYRAMI: 10-11-12 Nisan (Çarşamba-Perşembe-Cuma)

KURBAN BAYRAMI

Kaynak: Haber Merkezi