AMED TIMES - DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Tuncer Bakırhan, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Abdullah Zeydan’a destek için Van’a gitti. Zeydan’a Başak Demirtaş ile Leyla Zana da eşlik etti.

Bakırhan yaptığı konuşmada “Kahraman Van halkı, söz verdiğiniz gibi 14’te 14 yaparak, faşizme karşı büyük bir cevap verdiniz. Geçen gün Van mitinginde de söylemiştim, Van Kürtlerin, Kürdistan’ın kalbidir. Nerede Van’ın adını duyarsak, onure oluyoruz.

Değerli halkımız iki dönem irademize kayyım atayanlar, yeniden bir siyasi darbeyle, yargı darbesiyle Van halkının iradesini gasp etmeye çalışıyor. Peki buna izin verecek miyiz? Sizler buradaki bütün baskılara rağmen, biber gazına, copa rağmen onurluca burada bir arada durduğunuz müddetçe, ne onların siyasi darbeleri, ne yargı darbeleri başarıya ulaşamayacaktır. 14’te 14 belediyemizi koruyacağız. Van halkının iradesine hiç kimse kast edemez.

Zannediyorlar ki, bu haksızlığı sineye çekeceğiz. Bu hukuksuz, haksız, Kürtlerin iradesini yok sayan anlayışı sineye çekmeyeceğiz. İtiraz edeceğiz. YSK’ya seslenmek istiyorum, bu siyasi komploya alet olmayın! Sizler ‘Abdullah Zeydan’a aday olabilirsin’ dediniz. Kararınızın arkasında durun.”

Bir çağrımızda AKP’li adaya. Kürtsen, insansan, inançlıysan, bu toprakların insanı isen, bu oyuna gelme! Mazbatayı kabul etme! Yarın Van halkının arasında, Van sokaklarında gezerken, başını öne eğmek zorunda kalırsın. Kürt halkı onurludur, iyilik, doğru yapanı da, kumpas oyunlarına da alet olmayanı da unutmaz.

DEM Parti: Tehdit ve şantajlara boyun eğmeyeceğiz DEM Parti: Tehdit ve şantajlara boyun eğmeyeceğiz

Başak Demirtaş da yaptığı konuşmada, Selahattin Demirtaş’ın selamlarını iletirken, Leyla Zana ise birlik çağrısında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi