Dünyanın bir numaralı interaktif eğlence platformu Netflix'in son dönemdeki göz bebeklerinden biri hiç şüphesiz ki Baby Reindeer dizisi.

Dizi, Richard Gadd isimli İskoç tiyatro yazarının 2019 yılında kaleme aldığı oyundan uyarlama. Sekiz bölümlük mini-dizi, şimdiden Netflix tarihinin en beğenilen yapımlarından biri konumunda.

Henüz 34 yaşındaki Gadd dizinin yapımcılığını ve senaryosunu üstleniyor. Aynı zamanda dizinin başrolünde o var. Baby Reindeer, Independent, Vanity Fair, The Guardian ve Rotten Tomatoes gibi otoritelerden de tam puan almış vaziyette.

Peki her şeyin ötesinde Baby Reindeer dizisi neden bu kadar beğenildi? Baby Reindeer gerçek hikayesi ne? Baby Reindeer'in konusu ne? Bu gibi soruların cevabını inceleme yazımızda arayacağız.

Baby Reindeer Dizisi Gerçek Mi?

Baby Reindeer dizisi, Richard Gadd'ın beş yıl önce yaşadığı, gerçek ve travmatik bir olaya dayanıyor.

Yıllar önce bir barda tanıştığı bir kadına çay ısmarlayan Reindeer, bu iyi niyetli davranışının ardından hayatının altüst olmasına tanıklık etmek zorunda kaldı.

Baby Reinedeer Dizisi 4

Gadd, beş yıl boyunca bu kadından gelen 40 bin e-posta, 740 tweet, 350 sesli mesaj ve yüzlerce mektupla bir taciz bombardımanına uğradı. Türkçe'ye "Bebek Ren Geyiği" olarak çevirebileceğimiz Baby Reindeer ismi de Gadd'a bu kadın tarafından takıldı.

Baby Reindeer ismini sonrasında olayı anlattığı tiyatro oyununun ismi olarak tercih eden Gadd, sonrasında bu tiyatrodan uyarlanan Baby Reindeer dizisi ile hikayesini yeniden anlatma fırsatı yakaladı.

Yani evet, Baby Reindeer dizisi gerçek bir olaya dayanıyor. 

Baby Reindeer Konusu

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere gerçek bir hikayeden alınan Baby Reindeer'ın konusu kısaca modern dünyada her geçen gün daha da artan sanal ve gerçek taciz.

Netflix'in "Başarısız bir komedyen hassas bir kadına iyi niyet gösterisinde bulunduğunda ikisinin de hayatını mahvedebilecek boğucu bir saplantının fitilini ateşler." cümlesiyle özetlediği dizi, genel olarak drama türüne ait olsa da yer yer gerilim öğelerini de içinde barındırmakta.

Baby Reindeer'ın üç ana karakteri bulunuyor. Richard Gadd'ın canlandırdığı ve yine kendisini temsil eden Donny, akıl hastalığının pençesindeki Martha ve kendini bu ikilinin arasında bulan Teri.

Baby Reinedeer Dizisi 5

Martha karakteriyle ilgili Gadd, "Bir gizemi var. Karanlık bir sokaktaki biri gibi. Gerçekten seksi, çok normal biri ama sonra yavaş yavaş tuhaflaşıyor. Ama ısrarlı takip bir akıl hastalığıdır. Takipçiliğin katmanlarını daha önce televizyonda görmediğim bir şekilde göstermek istedim." ifadelerini kullanıyor.

Martha karakterinin temsil ettiği kadın, gerçek hayatta yasalar gereği Gadd'a veya ailesine yaklaşamıyor. Kadının bunu yapması mahkemece yasaklanmış vaziyette.

Baby Reindeer Oyuncuları

Baby Reindeer dizisinin dört bölümden fazla rol alan oyuncuları ve hangi karakterleri canlandırdıkları şu şekilde:

 • Richard Gadd: Donny Dunn, 8 bölüm
 • Nava Mau: Teri, 8 bölüm
 • Jessica Gunning: Martha, 8 bölüm
 • Danny Kirrane: Gino, 8 bölüm
 • Hugh Coles: Francis, 8 bölüm
 • Chloe Driver: Komedyen, 7 Bölüm
 • Michael Wildman: Greggsy, 5 bölüm
 • Thomas Coombes: Daniels, 5 bölüm
 • Tom Goodman-Hill: Darrien, 4 bölüm
 • Shalom Brune-Franklin: Keeley, 4 bölüm
 • Nina Sosanya: Liz, 4 bölüm

Baby Reindeer Ne Demek?

Baby Reindeer yukarıda da bahsettiğimiz üzere Türkçe'ye "bebek ren geyiği" olarak çevirisi yapılabilecek bir sıfat tamlaması.

Bu isim, tacizcisi tarafından Gadd'a takılan bir isim. Tacizci, bu lakabı özellikle sosyal medya paylaşımlarında "benim bebek ren geyiğim" şeklinde sık sık kullanmış.

Ketum Ne Demek: TDK Sözlük Anlamı Nedir? Ketum Ne Demek: TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Baby Reinedeer Dizisi 1

Bu kullanımın temsilini oyunda ve dizide de bol bol görmekteyiz. Gadd, günün sonunda hikayesini anlatmak için "gayriresmi lakabını" uygun bulmuş.

Baby Reindeer Kaç Bölüm?

Baby Reindeer yalnızca sekiz bölümden oluşmakta, yani mini-dizi kategorisinde sayılabilir. Netflix son dönemde kitaplardan ve oyunlardan uyarlama mini-dizileri epey tercih ediyor, görünüş o ki Baby Reindeer da bu türün en başarılı örneklerinden biri olacak.

Baby Reindeer İzle: Hangi Platformda?

Baby Reindeer yapımcılığını Netflix'in üstlendiği bir proje. Doğal olarak, projenin dağıtımını da üstlenen Netflix, diziyi bizzat kendi platformunda yayınlamakta.

Baby Reinedeer Dizisi 3

Bununla birlikte Netflix üyeliğini aylık şu fiyatlardan satın alabilirsiniz:

 • Kullanıcısına 720p video kalitesi sunan ve bir cihazda indirme imkanı sağlayan Temel paket aylık 119 TL tutarında.
 • Kullanıcısına 1080p video kalitesi sunan ve iki cihazda indirme imkanı sağlayan Standart paket aylık 176 TL tutarında.
 • Kullanıcısına Ultra HD 4K video kalitesi sunan ve altı cihazda indirme imkanının yanı sıra konumsal ses özelliği sağlayan Özel paket ise aylık 229 TL tutarında.

Editör: Esra Editor