Caz dünyasının sevilen isimlerinden Aydın Balpınar, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Aydın Balpınar’ın ardından sevenleri onunla birlikte olan anılarını paylaştı. Ölümünden sonra sanat camiasından sanatçılar taziyelerini iletti.

Sevilen müzisyenin ardından Aydın Balpınar kimdir merak edildi. Merak edenler için Aydın Balpınar kimdir, neden hayatını kaybetti bu yazımızda derledik.

Aydın Balpınar Kimdir?

Aydın Balpınar Türk Caz müziğinin önemli temsilcilerinden biridir. Müziğiyle sanat dünyasında kendine özgü bir çevre edinmiştir.

Aydın Balpınar, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Çello bölümünde okumuştur. Burada eğitimini tamamlayıp mezun olan Aydın Balpınar, Hollanda’ya gitmiştir. Müzik kariyerine Hollanda’da eğitim alarak devam etmiştir. Hollanda’nın Codarts Müzik Okulu’nda kontrbas dersleri almıştır.

Eğitimine devam ederken bir yandan da farklı caz gruplarında müzik hayatına devam etmiştir. Bununla beraber müzik projelerinde de yer alan Aydın Balpınar, caz kulüplerinde de çalmıştır.

Aydın Balpınar Kimdir 2

Aydın Balpınar, caz kulüplerinde gösterdiği performanslarıyla zamanla tanındı. Bu sayede müzik camiasında sevilen bir isim oldu.

Aydın Balpınar’ın Yer Aldığı Projeler

Sanatçının ölümünün ardından, insanlar internette Aydın Balpınar kimdir diye araştırdı. Sanatseverler, müzisyenin çalışmalarını da merak ediyor.

Türkiye'de tüketici güveni nisan ayında arttı Türkiye'de tüketici güveni nisan ayında arttı

Aydın Balpınar günümüze kadar hem ülkemizde hem de yurtdışında birçok projede yer almıştır. Bova Sahne, Burgazada Cennet Bahçesi, Nardis Jazz Club gibi mekanlarda caz müzik yaptığı bilinmektedir. Bununla beraber Aydın Balpınar bazı film ve tiyatro oyunlarında da sanatını icra etmiştir.

Aydın Balpınar Kimdir 3

Aydın Balpınar’ın 2006 - 2007 yılları arasında Almora konserlerinde çello ve aynı zamanda klavye çalmıştır.

İnternette yer alan bilgilere göre Aydın Balpınar, 2014 yılında Kral (Soytarım) Lear oyununda kontrbas olarak yer almıştır.

Bunun dışında, 2016 yılında çıkan Yok Artık (2) ve Bana Git de filmlerinde ses departmanı görevlisi olarak çalışmıştır. Bu filmlerde Bom Operatörü olarak yer almıştır.

Aydın Balpınar neden öldü?

Aydın Balpınar kimdir merak edenler, sanatçının neden öldüğünü de araştırmak istiyor.

Yıllardır caz müziğe tutkulu bir şekilde hayat veren Aydın Balpınar 37 yaşında hayatını kaybetti. Henüz yaşı çok gençti. O, ülkemizde caz müziğin önemli temsilcilerinden biriydi. Aydın Balpınar’ın üzücü haberini arkadaşı verdi. Piyanist Kerem Görsev, “Genç müzisyen Aydın Balpınar vefat etmiş” diyerek duyurdu.

Ölümüyle sevenlerini çok üzen sanatçının ölüm nedeni ise henüz bilinmiyor.

Aydın Balpınar’ın ardından müzik dünyasından paylaşımlar

Hayata veda etmesinin ardından Aydın Balpınar’ı seven dostları paylaşımlar yaptı. İşte o paylaşımlardan bazıları…

Müzisyen Şenay Ocak, Aydın Balpınar’la birlikte çalışan isimlerden biriydi. Ocak, sanatçının ölümünün ardından yaptığı bir paylaşımda şunları yazdı:

“Sanırım onun için söyleyebileceğimiz hem ortak şey daima kibar, sevecen ve destekleyici olmasıydı… Onu hem bir müzik adamı hem arkadaş olarak çok özleyeceğim… Umarım bir cennet bahçesinde yine gönlümüzce buluşuruz.”

Şarkıcı Nuri Harun Ateş de Aydın Balpınar’ın ölümünün ardından bir paylaşım yaptı. Ve sanatçıdan şu şekilde bahsetti:

“Aydın Balpınar konservatuvar koridorlarında en çok gördüğüm müzisyen, hep elinde kontrbası daima çalışırdı, bakışında iyilik, şefkat, güzellik, ormanın ortasında sakin bir göl gibiydi hep, çok severdim onu. Umarım en mutlu olduğun an’a çıkmıştır yolun, sevdiklerine, ailene sabır dilerim. Hep dualarımda olcaksın…”

Balpınar’ın cenazesi, 18 Mart’ta Zincirlikuyu mezarlığında gerçekleşti.

Editör: Esra Editor