Son zamanlarda özellikle sosyal medyada sıklıkla karşılaştığımız aşiret altın paketi nedir, ne kadara satılıyor tüm detaylarıyla ele aldık.

Aşiret Altın Paketi nedir? 

Aşiret altın paketi, Doğu illerinde kalabalık ailelerin geleneklerine özgü oluşturulmuş, kuyumcuların sattığı altın setleridir. Altın aşiret paketleri, düğün ve nişan gibi özel günler için hazırlanan özel setlerdir.

Tamamı altından oluşan aşiret altın paketleri, içeriğine göre farklı nitelikte ve fiyatta olabilir. Bazı altın paketleri özel tasarımlardan oluşmaktadır. Bazıları ise geleneksel kolye ve bileziklerden oluşmaktadır.

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada sıklıkla karşılaştığımız aşiret altın paketi nedir, ne kadara satılıyor tüm detaylarıyla ele aldık.

Aşiret Altın Paketi neden alınır?

Düğünlerde altın takma geleneği, birçok kültürde yaygın olarak görülür. Bu geleneksel uygulamanın birçok nedeni vardır.

Atalay'dan asgari ücret açıklaması: Küpün altını kapatmak lazım Atalay'dan asgari ücret açıklaması: Küpün altını kapatmak lazım

Düğünlerde altın takmak, çiftlerin ileriye yönelik birikim yapmasına destek olma amaçlı olabilir. Düğünde takılan altınlar, bir tür sigorta olduğundan çiftlerin geleceğine yatırım yapabilmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte düğünlerde altın takmak, aile bağlarını güçlendirmek amacı da taşır. Bu şekilde miras da bir sonraki nesle aktarılır. Altın takmak aynı zamanda zenginlik ve statü sembolü olarak kabul edilir. Düğünler bazen ailelerin sosyal statülerini ortaya koyabilir.

Aşiret Altın Paketi (1)

Türkiye’nin Doğu illerinde de birçok zengin aile bulunmaktadır. Aşiret olarak da bilinen bu kalabalık aileler, düğünlerde çiftlere destek olma amaçlı bol miktarda altın takmaktadır.

Doğu kültüründe altının önemli bir yeri vardır. Aşiret altın paketleri de bu nedenle son dönemde oldukça popüler olmuştur.

O halde, aşiret altın paketi ve seti neden alınır sorusunu cevaplayalım. Aileler, altın bilezik, kolye ve yüzük gibi takıları ayrı ayrı seçip almaktansa toplu bir şekilde almayı tercih etmektedir. Altın aşiret setleri bu sebeple kuyumcular tarafından özel hazırlanmaktadır.

Aşiret Altın Paketi içinde neler var?

Aşiret düğünü altın paketleri, özellikle kalabalık aileler arasında çok yaygındır. Düğünde takılan altınlar aşiret aileleri için son derece önem taşımaktadır.

Peki düğünde takılan altın aşiret paketleri içinde neler var? Aşiret düğünü takıları nelerdir diye merak ediyor olabilirsiniz. Merakınızı gidermek için aşiret altın paket listesini sizlerle paylaşıyoruz.

·       Üç Teli bilezik

·       Halep Burma Bilezik

·       Mersin Kemer Seti

·       Hint Maşallah Altın Kolye

·       Altın Yüzük

·       Gelin Altın Başlık

·       Altın Kolye

·       Şahmeran

·       Akıtma Kolye Seti

Bu liste bazı kuyumcuların sattığı aşiret altın paketlerine göre seçilmiştir. Liste, ailelerin isteklerine göre değişebilir.

Aşiret Altın Paketi (3)

Aşiret Altın Paketi Çeşitleri

Aşiret altın paketleri, evlenecek çiftin ailelerinin isteklerine göre değişebilmektedir. Dolayısıyla kuyumcular bu gibi durumları düşünüp farklı aşiret düğün paketleri hazırlamışlardır. Altın paketi çeşitleri, hazırlanan altın setlerinin büyüklüğüne göre ayarlanır.

Aşiret altın paketleri; küçük aşiret düğün paketi, büyük aşiret düğün paketi ve full aşiret paket olarak çeşitlilik göstermektedir. Gelin bunlara bir göz atalım.

-Küçük Aşiret Düğün Paketi

Küçük aşiret düğün paketi içeriği de yine çiftlerin isteklerine göre değişebilmektedir. Ancak kuyumcuların hazırladığı aşiret paketi içerikleri genellikle benzer türdedir.

Buna göre küçük aşiret düğün paketinde şunlar bulunur:

·       2 adet 22 ayar yüzük

·       2 adet 22 ayar küpe

·       1 adet 22 ayar Hint maşallah kolye

·       5 adet 22 ayar Geniş dolgu bilezik

·       1 adet 22 ayar Mega bilezik

·       1 adet 22 ayar kaburga bilezik

·       5 Adet 22 ayar Adana burma bilezik

·       10 adet 22 ayar yarım veya tam altın

·       1 adet 22 ayar altın kemer

Bu pakette genellikle altın kolye, altın yüzük, altın bilezik bulunmaktadır. Ve altın takılar genellikle 22 ayar olmaktadır. Küçük aşiret paket fiyatları paketin içeriğine göre değişmekle birlikte 400.000 TL’den başlayıp 950.000 TL’ye kadar uzanmaktadır. Ayrıca altın fiyatları piyasadan da etkilenmektedir.

Aşiret Altın Paketi (2)

-Büyük Aşiret Düğün Paketi

Büyük aşiret düğün paketi, biraz daha fazla altın ve takı içermektedir. Yani küçük paketten tek farkı paket içeriğinde adet olarak daha fazla takı bulunmasıdır. Bu düğün altın seti de yine ailelerin bütçesine ve isteklerine göre değişmektedir.

·       3 adet 22 ayar altın yüzük

·       2 adet 22 ayar altın küpe

·       2 adet 22 ayar Yağmur modeli bilezik

·       2 adet 22 ayar kaburga bilezik

·       10 adet 22 ayar Halep burma bilezik

·       5 adet 22 ayar Üç Teli bilezik

·       1 adet 22 ayar Hint maşallah kolye

·       2 adet 22 ayar Halat altın kolye

·       2 adet 22 ayar altın kemer

·       1 adet 22 ayar Şahmeran

·       15 adet 22 ayar yarım veya tam altın

Büyük aşiret altın paketi, 22 ayar altınlardan oluşmaktadır. Bu paketin fiyatları da piyasadaki altın fiyatlarına bağlı olarak kuyumcudan kuyumcuya değişmektedir. Büyük aşiret düğün paketi 1.000.000 TL gibi bir fiyattan başlayıp 2.000.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Aşiret Altın Paketi (4)

-Full Aşiret Paket

Full aşiret paket, içeriğinde her türlü altının ve takının bulunduğu düğün paketidir. Bu paketin içeriğinde altın, yüzük, kolye ve bilezik adetleri fazla olmaktadır. Dolayısıyla altın paket fiyatları da buna göre değişmektedir.

Full aşiret paket fiyatları piyasadaki altın fiyatlarına göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda kuyumcudan kuyumcuya ve paket içeriğine göre de farklılaşır.

Full aşiret düğün paketi 2.000.000 TL’den başlayıp 5.000.000 TL gibi rakamlara kadar çıkabilmektedir.

Aşiret Paketi Altın Fiyatları

Aşiret altın paketi çeşitlerini listeledik. Daha önce belirttiğimiz gibi aşiret paketi altın fiyatları kuyumcudan kuyumcuya değişmekte. Aynı zamanda çiftlerin ve ailelerin isteklerine göre de farklılaşabilir.

Ancak yine de bazı piyasa fiyatlarına göre aşiret paketi altın fiyatları listesi yaptık. Bu listede aşiret paketlerinde hangi altınlar ne kadar bulabileceksiniz.

Piyasaya göre altın kolye, yüzük ve bilezik fiyatları aşağıdaki gibidir:

Altın Modeli

Fiyat (Mart 2024)

40 gr Üç Teli Burma Bilezik (Adet)

62.200 TL

2,5 metre 21 ayar Halep Set

333.000 TL

1985 gr Hint Küpe

35.500 TL

50 gr Hint Maşallah Kolye

86.000 TL

22 ayar Urfa Akıtma Set

132.300 TL

22 ayar Kaburga Bilezik

37.000 TL

14 ayar Hint Bilezik

74.600 TL

22 ayar Hint Kolye

38.850 TL

Verilen fiyatlar Mart 2024 altın fiyatlarına göre ayarlanmıştır.

Aşiret Altın Paketi (6)

Aşiret Düğünü Altın Paketleri Nereden Alınır?

Aşiret düğünü altın paketleri birçok şehrin kuyumcularından temin edilebilmektedir. Bazı kuyumcular, bu paketleri hazır olarak satmaktadır. Ancak bazı kuyumcular çiftlerin isteklerine göre paket içeriği hazırlamaktadır.

Son zamanlarda sosyal medyada gündem olan aşiret düğün paketleri haberimizde verildiği gibidir. Fiyatlar, yıllara göre değişim gösterebilir.

Editör: Esra Editor