AMED TIMES - Asgari ücrete yılbaşında yapılan zammın ardından yüksek enflasyon nedeniyle gözler bir kez daha ara zam için temmuz ayına çevrildi.

2024 Ocak ayı itibarıyla net 17.002 TL olarak belirlenen asgari ücret, yüksek enflasyon karşısında eridi. Memurlar ve emekliler temmuz ayında alacağı zam için gün sayarken, asgari ücrete ise yıl başında "enflasyonu tetiklediği" gerekçesiyle bu yıl zam yapılmayacağı açıklandı.

Ekonomi yönetimi asgari ücrete ara zam kapısını kapatsa da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan-Cumhriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel zirvesi ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP'nin gölge bakanı Yalçın Karatepe arasında yaşanan görüşme sonrası asgari ücrete zam beklentileri yeniden kamuoyu gündemine geldi.

Peki asgari ücrete zam kararı alınırsa ne kadar zam yapılacak?

Erdoğan zam kararı alabilir

Yüzde 75'leri bulan enflasyon karşısında dayanacak gücü kalmayan çalışanların zam talebine karşı hükümetin kayıtsız kalmayacağı düşünülüyor. 

Kulislerde AK Parti'nin sürpriz bir şekilde asgari ücrete ara zam kararı verebileceği belirtiliyor. Bu bilgilerde asgari ücret zammına dair bazı oranlar da dile getiriliyor.

Asgari ücrete ara zam kararının Erdoğan tarafından verilebileceği kulislere yansırken bu zam oranının enflasyon ile doğru orantılı olmayacağı vurgulanıyor.

Yüzde 15 zam beklentisi

TZOB: Arpa ve buğday fiyatında revizyon talebi TZOB: Arpa ve buğday fiyatında revizyon talebi

2024 yılının ilk 6 ayında yüzde 25 oranında enflasyon olması beklenirken asgari ücrete ara zammın bu oranda olmayacağı düşünülüyor. 

Kulislerde asgari ücrete yüzde 15 oranın bir iyileştirme yapılabileceği konuşuluyor. Bu iddialar gerçekleşirse temmuz ayında yapılacak zam ile asgari ücret 17.002 TL’den 19.552 TL’ye yükseltilecek.

Kaynak: Haber Merkezi