AMED - ASAL Araştırma tarafından Diyarbakır'ında bulunduğu 26 ilde yapılan geniş çaplı bir anket, Türkiye'nin en önemli sorunları ve bu sorunları hangi siyasi partinin çözebileceğine dair halkın görüşlerini ortaya koydu.

24-28 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete 18 yaş ve üzeri 2 bin kişi katıldı. Ankete katılan vatandaşlara, "Sizce Türkiye'nin en önemli sorunu nedir?" ve "Türkiye'nin sorunlarını hangi siyasi parti çözer?" soruları yöneltildi.

ASAL Araştırma, 24-28 Mayıs 2024 tarihleri arasında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Antep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Urfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak'ta 18 yaş ve üzeri 2 bin kişiyle yaptığı ankette vatandaşlara, "Sizce Türkiye'nin en önemli sorunu nedir?" sorusunu yöneltti.

"Ekonomi, enflasyon ve hayat pahalılığı" en önemli soru

Ankete katılanların yüzde 65,3'ü soruya ekonomi, enflasyon ve hayat pahalılığı yanıtını verdi. Bu soruyu ise yüzde 6,0 ile "Mülteciler" yanıtı takip etti. "Adalet" yanıtı ise yüzde 4,7 ile üçüncü sırada yer aldı.

Ankette verilen yanıtların oranı söyle:

Ekonomi/Hayat Pahalılığı: Yüzde 65,3

Mülteciler: Yüzde 6

Adalet: Yüzde 4,7

İşsizlik: Yüzde 4,3

Eğitim: Yüzde 4

Güvenlik: Yüzde 3,6

Deprem: Yüzde 1,2

Kürt Sorunu: Yüzde 1

Diğer: Yüzde 4,5

Apartman yangınında anne ve bebek can verdi Apartman yangınında anne ve bebek can verdi

Sorun yok: Yüzde 2,4

Fikrim yok: Yüzde 3

Kaynak: Haber Merkezi