Diyarbakır'ın 16 ilçesinde yarın elektrikler kesiliyor: DEDAŞ 21 Temmuz 2024 için uyardı Diyarbakır'ın 16 ilçesinde yarın elektrikler kesiliyor: DEDAŞ 21 Temmuz 2024 için uyardı

AMED TIMES - AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı, yangınla ilgili yaptığı açıklamada, devletin tüm birimlerinin hızla olay yerine intikal ettiğini belirterek DEM Parti’nin yaptığı açıklamanın asılsız olduğunu açıkladı.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasında çıkan yangında 12 kişi hayatını kaybetti. AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı, devletin ilgili kurumlarına saat 22.15'te gelen ihbarın ardından ekiplerin hızlıca olay yerine ulaştığını ve söndürme çalışmalarının başladığını açıkladı.

İlk ekip ve ambulansların saat 22.35’te olay yerine vardığı belirtilen açıklamada, toplamda 24 ambulans, 3 UMKE timi, 89 sağlık personeli, 11 araç ve 28 kişilik orman ekibi, 15 araç ve 60 personel ile itfaiye, çeşitli askeri ve güvenlik birimlerinin yangına müdahale ettiği kaydedildi. Yangın, saat 02.00'de kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlandı.

Çınar Kaymakamı, Diyarbakır Valisi ve İl Jandarma Komutanı koordinasyon için olay yerine intikal etti. Çevre illerden gelen destek ekipleri de yangına müdahale etti. Vatandaşların da traktörlerle yangının yayılmasını engellemeye çalıştığı belirtildi.

DEM Parti'nin yangınla ilgili iddiaları asılsızdır

Açıklamada, DEM Parti’nin yangınla ilgili asılsız iddialarda bulunduğu ve sosyal medyada provokatif paylaşımlar yaptığı vurgulandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yangın kontrol altına alındıktan sonra olay yerine geldiği belirtildi. Yaralı hayvanların su ihtiyacı için belediyeden yardım talep edildiği ancak geri dönüş alınamadığı ifade edildi.

Kaynak: İHA