Türkiye'de pek çok yerli tekstil firması faaliyet göstermektedir: Kiğılı, Koton, Mavi, Defacto, LC Waikiki ve Colin's ilk aklımıza gelenler elbette. Bu firmaların en eskilerinden olan Kiğılı uzun süredir ciddi anlamda tercih ediliyor, kurucusu Abdullah Kiğılı serveti ile sık sık gündeme geliyor.

İş hayatına devletin tekstil işinde ciddi yer kapladığı bir dönemde başlayan Abdullah Kiğılı, sonrasında özel sermaye şirketlerinin büyümesinde büyük rol oynadı. Tek bir mağaza ile başlayan yolculuğunda işleri her geçen gün büyüten iş adamı, an itibariyle Türkiye'nin en büyük tekstil zincirlerinden birine sahip.

Biz de bu yazımızda tekstil devi Abdullah Kiğılı kimdir sorusunun cevabını arayacak, Abdullah Kiğılı serveti ne kadar, kaç yaşında, kiminle evli gibi sorulara da değineceğiz. İyi okumalar!

Abdullah Kiğılı Kimdir Nerelidir?

Abdullah Kiğılı dünyaya 20 Nisan 1943 tarihinde gelmiştir. Kendisinin doğum yeri Malatya, ancak aslen Bingöl'ün Kiğı köyüne kayıtlıdır. Kendisinin dedesi köylerinden ötürü soyadı kanunu çıktığında "Kiğılı" soyadını almıştır.

Kiğılı'nın babası tekstil işiyle uğraşmak için 1928 yılında Malatya'ya gelmiştir. Oğlu Abdullah da burada dünyaya gelmiştir. Aile, küçük Abdullah dokuz yaşındayken İstanbul'a taşınmıştır. Burada ailenin diğer üyeleri tarafından 1938 yılında Kiğılı markasının temelleri atılmıştı.

Abdullah Kiğılı Serveti (2)-1

Zeki bir çocuk olan Abdullah Kiğılı bu sayede ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi'nde görmüştür. Eğitiminin ardından henüz 16 yaşındayken iş hayatına atılmıştır.

1959 yılında Fatih ilçesinin tekstil merkezi konumundaki Sultanhamam mahallesinde ailesine ait olan kumaş mağazasında işe giren Abdullah Kiğılı, burada altı yıl çalışmış ve iş hayatını öğrenmiştir.

Abdullah Kiğılı Kariyeri

1965 yılında, henüz 22 yaşındayken Kiğılı'nın hazır giyime atılmasını sağlayan Abdullah Kiğılı, marka altında ilk olarak gömlek ve pantolon üretimi gerçekleştirmiştir. İlk Kiğılı mağazası ise 1969 yılında İstiklal Caddesi'nde açılmıştır. İlk mağazanın açılışına ailesi epey karşı çıksa da Abdullah Kiğılı işi yürütmeyi başarmıştır.

1971 yılında Osman Boyner ile ortaklık kuran Abdullah Kiğılı, bu sayede Beymen Beyoğlu mağazasının ortağı konumuna gelmiştir. Boyner ile %40-%60 dağılımlı ortaklığı sayesinde işleri hızlıca büyüten Abdullah Kiğılı, 1980 yılında Kiğılı Konfeksiyon Fabrikası'nı kurarak üretim sürecini hızlandırmıştır.

Abdullah Kiğılı Serveti (3)

Kiğılı ve Abdullah Kiğılı mağazaları ile tekstil sektöründeki yerini her geçen gün daha da büyüterek koruyan firma, an itibariyle Türkiye’de 67 ilde 225 mağazaya sahiptir.

Firma bunun yanı sıra yurt dışında Avusturya, Fransa, Kıbrıs, Irak, Gürcistan, Türkmenistan, Makedonya, Suudi Arabistan, Kazakistan, Rusya ve Kosova’da toplam 40 satış noktasıyla hizmet vermektedir.

Dolayısıyla günün sonunda Abdullah Kiğılı, çok sık gördüğümüz "Kiğılı kimin" veya "Kiğılı mağazaları kimin" sorularının da cevabıdır.

Abdullah Kiğılı Serveti Ne Kadar?

Yazımızın asıl konusuna gelelim: Abdullah Kiğılı serveti ne kadar sorusunun cevabını verelim. Büyük bir holdingin başında yer alan Abdullah Kiğılı serveti sık sık sorulmaktadır, nitekim kendisi büyük bir servetin de bizzat sahibidir.

  • Abdullah Kiğılı serveti 2024 yılı itibariyle tahminen 500 milyon ila 750 milyon dolar arasında değişim göstermektedir.

Abdullah Kiğılı Hangi Takımlı?

Abdullah Kiğılı fanatik bir Fenerbahçe taraftarıdır. Ancak kendisinin spor sevgisi sadece Fenerbahçe'den ibaret değildir, nitekim Abdullah Kiğılı pek çok sporla ilgilenmektedir.

Geçmişte Türkiye Güreş Federasyonu ve Türkiye Kayak Federasyonu'nda yöneticilik yapan Abdullah Kiğılı, bir dönem İstanbulspor kulübünün de yönetimindeydi.

Abdullah Kiğılı Serveti (2)

Arda Turan Serveti 2024: Mal Varlığı Ne Kadar? Arda Turan Serveti 2024: Mal Varlığı Ne Kadar?

Ancak kendisinin üstlendiği en önemli görev Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığıdır. Öncesinde uzun soluklu Şenes Erzik döneminde yöneticilik yapan Kiğılı, Erzik'in görevi bırakmasının ardından TFF başkanlığına adaylığını koydu.

Seçimi kazanan Abdullah Kiğılı bu görevini uzun süre devam ettiremedi. Yayın gelirleri konusunda büyük sıkıntılarla karşılaşan Kiğılı, yayıncı kuruluş problemini de çözemedi.

Günün sonunda görevinden istifa eden Kiğılı, sadece 44 gün görev yapmış oldu. Kendisi en kısa süre görev yapan TFF başkanları listesinde dördüncü sıradadır.

Abdullah Kiğılı sonrasında Aziz Yıldırım döneminde Fenerbahçe yöneticiliği görevinde de bulunmuştur. 2009 yılında Fenerium mağazalarının başına gelen Abdullah Kiğılı, Fenerium'un ülke çapında yayılmasında büyük pay sahibidir.

Abdullah Kiğılı Nereli, Kaç Yaşında?

Abdullah Kiğılı'nın doğum tarihi 20 Nisan 1943. Kendisi geçtiğimiz yıl 80 yıl bariyerini aşmıştı, geçtiğimiz ay ise uzun ömrünün 81. yaşını kutladı.

Abdullah Kiğılı'nın doğum yeri Malatya, ancak sadece dokuz yıl burada yaşadı. Kendisinin kökenleri aslen Bingöl'e dayanmaktadır. Eskiden köy olan Kiğı ilçesinden gelen Abdullah Kiğılı'nın ailesi hem soyadlarını hem de mağaza isimlerini köylerinden almışlardır.

Abdullah Kiğılı Alevi Mi?

Pek çok ünlü isim hakkında sık sık kökenleri hakkında sorular soruluyor. Bu sorulardan Abdullah Kiğılı da nasibini alıyor, arama motorlarında "Abdullah Kiğılı alevi mi" veya "Abdullah Kiğılı Ermeni mi" gibi sorular sık sık kendine yer buluyor.

İnternette bu konu hakkında röportaj yaptığımızda kendisinin Alevi veya Ermeni olup olmadığına yönelik herhangi bir ibareye rastlamamaktayız.

Abdullah Kiğılı Serveti (1)-1

Abdullah Kiğılı Dedesi Kimdir?

Abdullah Kiğılı soy ağacı ile dikkat çeken bir isim, nitekim kendisi aşırı varsıl bir aileden gelmese bile tekstil işiyle ilgilenen tüccar bir aileden geliyor.

Abdullah Kiğılı dedesi kimdir sorusuna da yanıt verelim. Abdullah Kiğılı'nın dedesi Yahya Bey isimli bir tüccardır.

  • Yahya Bey'in oğulları Hacı Fahri ve Avni, aileden İstanbul'a göç eden ilk insanlardı. İkili 1937 yılında Fahri ve Avni Kiğılı Kolektif Şirketleri ile Kiğılı markasının temellerini attılar.

Abdullah Kiğılı'nın babası ise İstanbul'a değil Malatya'ya yerleşmiş, İstanbul'a 1950'lerde göç etmiştir. 

Editör: Esra Editor