AMED TİMES - Elazığ’da 24 Ocak 2020'de meydana gelen yıkıcı depremin ardından 37 kişi hayatını kaybederken on binlerce yapı ağır hasar aldı. 

Bu hafta 8 film vizyona girdi Bu hafta 8 film vizyona girdi

Şehir merkezinin en eski yerleşim yerlerden birisi olan Aksaray Mahallesi'nde bulunan yapıların hasar almasının yanı sıra 300 yıl önce yapılan tarihi Aksaray Cami’de ağır hasar alarak ibadete kapatıldı. 

Caminin yapılması için başlatılan çalışmalar, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler ve çıkan yangın, adeta tarihi camiyi metruk bir yapı haline getirdi. Caminin restorasyonunun 4 yıldır yılan hikayesine döndüğünü dile getiren vatandaşlar, tarihi caminin bir an önce yeniden restore edilerek ibadete açılmasını talep etti.

Harput’tan sonra Aksaray Mahalle’sinin şehrin ilk yerleşim alanlarından birisi olduğunu aktaran Aksaray Mahalle Muhtarı Özcan Bal, “Depremin ardından caminin içerisinde bulunan malzemelerin çoğu çalınmıştı. O süreçte bir yangın oldu ve bütün camlara açıktı. Yangın esnasında birisi içerisinde olmuş olsaydı bunun altından kalkamazdık. Görsel anlamda bizim için çok değerli olan 300 yıllık camiyi dışarıdan gelen vatandaşların bu şekilde görmesini istemiyoruz” dedi.

Caminin tarihi eser olduğunu belirten mahalle sakinlerinden Reşit Kılıç, “Depremin ardından elektrik hatasından bir yangın çıktı ve bu şekle geldi. Bir an önce tarihi eser camimizin tekrar restore edilerek mahallede yaşayan vatandaşların hizmete sunulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA